IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Vyzkoušejte si, co umí inteligentní dům systému Foxtrot na letošním Electronu!

Email Tisk PDF

Uslyšíme-li někde název inteligentní dům, většina z nás asi nebude mít tušení, o čem je řeč. Něco nám asi bude říkat energeticky úsporný dům, ale co může být inteligentního na domě?

Představte si, že se vracíte o den dříve z dovolené a nechcete se vrátit do studeného domu. Zavoláte babičce, ať vám zajede zapnout kotel? Jistě, i takhle se to dá řešit, ale jednodušší a levnější je poslat jednu SMS a váš inteligentní dům udělá, co jste mu právě řekli, takže v tomto případě začne topit na Vámi požadovanou teplotu.

Odjeli jste do práce a nejste si jistí, zda jste nenechali někde svítit? Maličkost – podívejte se odkudkoli, třeba iPhonem, co se v domě děje – která světla svítí, která ne, ale také, které elektrické spotřebiče jsou zapnuté či vypnuté. A nejenom to. Kromě sledování můžete vše jednoduše odkudkoliv ovládat. Takže ať jste kdekoliv na světě, máte celý dům pod kontrolou. A v případě, že máte v domě nainstalované kamery, tak do něj odkudkoliv na světě i vidíte. Nemusíte být ale ani zrovna daleko - stačí, když sledujete v obývacím pokoji film a třeba v telefonu vidíte, co se děje v dětském pokoji, zda Vaše ratolesti již spokojeně spí.

Kromě obrovského komfortu, který Vám inteligentní dům přináší, jsou tady ale i další důležité benefity. Jedním z nejdůležitějších je úspora energií. Inteligentní dům topí, kdy a jak je potřeba a stejně tak i svítí. Kamery nainstalované v domě mohou začít nahrávat zrovna v případě, že máte v domě nezvaného hosta, což jej jednak pomůže vypátrat, ale hned se také spustí alarm a Vám je okamžitě doručena SMS zpráva, že Váš dům je narušen. Případně jde tato informace na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

Co tedy inteligentní domy přesně jsou a co umožňují? Inteligentní domy nazýváme ty domy, které mají tak zvanou inteligentní elektroinstalaci. Ta se na rozdíl od klasické liší tím, že ji tvoří jeden centrální mozek, většinou nazývaný centrální jednotka (malá krabička ve vašem rozvaděči) a řada čidel, spínačů a ovladačů či kamer rozmístěných ve Vašem domě, které Váš dům mohou řídit samy podle nastavených parametrů. Ty mohou fungovat po celá léta samy o sobě podle prvotního nastavení odbornou firmou, ale dávají Vám, jako obyvateli Vašeho inteligentního domu nekonečné možnosti řídit v domě prakticky vše, co lze ovládat elektřinou a to odkudkoliv na světě.

Ovládat můžete topení, jednotlivá světla nebo různé světelné scény, jakékoliv elektrické spotřebiče, žaluzie, bazén, zavlažování zahrady, ale třeba i Váš hudební systém či televizi a video. Způsobů, jak Váš dům můžete ovládat je celá řada. Samozřejmě i v inteligentním domě zůstávají klasické vypínače a ovladače, ale připojují se k nim možnosti ovládání dotykovými panely, Vašim telefonem, iPhonem či iPadem ale i notebookem či počítačem odkudkoliv na světě. Byť to může na první pohled vypadat složitě, opak je pravdou. Ovládání je jednoduché, intuitivní a zvládne jej každý, dokonce i nejmenší dítě. Nakonec kdyby to tak nebylo, asi by tyto systémy nebyly ve světě tak oblíbené.

Ano, systémy inteligentních elektroinstalací jsou ve vyspělém světě velmi rozšířené a své místo na trhu a oblibu si rychle získávají i u nás. Na světě existuje několik výrobců těchto systémů a jeden z nich je česká společnost Teco, která patří již několik desetiletí k předním světovým výrobcům automatů pro řízení průmyslových aplikací a tyto zkušenosti zúročila před několika lety tvorbou vlastního systému inteligentní instalace Foxtrot, který se během pár let podařilo úspěšně nasadit do mnoha rodinných domů, ale i penzionů, hotelů a komerčních budov v Evropě i Asii.

Většina systémů inteligentních elektroinstalací se instaluje do novostaveb, protože instalovat kabely v hotovém domě není příliš šťastné. Inteligentní systém Foxtrot od společnosti Teco má na rozdíl od ostatních výrobců možnost řídit Váš dům i bez drátů pomocí bezdrátového přenosu a proto jej můžete nasadit ve Vašem domě i bez nákladného sekání do zdí. Tuto výhodu nakonec ocení i majitelé novostaveb, když budou chtít inteligentní systém řízení domu, provedený pomocí kabelového rozvodu v budoucnu jakkoliv rozšířit aniž by cokoliv sekali ve svém novém domě.

A ještě jedna věc závěrem – na rozdíl od zahraničních firem je systém firmy Teco cenově tak dostupný, že se běžně instaluje i do standardních rodinných domů. Tuto parádu si proto můžete dovolit i Vy!

Další zajímavé projekty a novinky z oboru elektrotechniky uvede unikátní veletrh ELECTRON od 12. dubna 2011 do 15. dubna 2011 v pražských Letňanech.

AddThis Social Bookmark Button
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

listopad 2017
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3