IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Česká novinka: Vodní odpadový rekuperátor pro domácí sprchy

Email Tisk PDF

vor2000smVodní odpadový rekuperátor s širokým využitím vhodný především pro sprchové kouty obyčejných domácností, který má ušetřit 40 % energie, vystavovala pražská firma Aton centrum na zářijové výstavě Domov a teplo 2009 v Lysé nad Labem, o níž jsme psali před týdnem. Tento český patentovaný výrobek má být novinkou na evropském trhu. Jmenuje se VOR 2000 a vyvinuli ho čeští odborníci. Prodával se za cenu  zhruba 6000 Kč s DPH a udávaná návratnost investice je kolem 4 let.

 

Přístroj VOR 2000 funguje na principu odpadové rekuperace, tedy druhotného zpracování nevyužitého tepla. Ve sprše se používá voda 37-40°C teplá. Do odpadu odtéká voda s teplotou o několik stupňů nižší (cca 34-36°C). Jen zhruba 8 %, asi 5°C, jsme tedy využili pro sebe. V kanalizaci pak končí bez užitku přes 90% energie, vynaložené na ohřátí vody. Speciální výměník tepla v odpadním systému dokáže tyto značné ztráty energie zpětně využít a ušetřit tak podle výrobce kolem 40% nákladů na ohřev vody pro sprchování.

vor2000

Vodní odpadový rekuperátor VOR 2000 na výstavě Domov a teplo

(© IT Dům)

Podle dokumentace tvoří pracovní část výměníku ploché měděné profily, po jejichž povrchu volně stéká teplá odpadová voda. Uvnitř proudí čistá studená voda z vodovodního řadu, která odebírá teplo odpadní vodě a ohřeje se asi na 22-25°C. Takto vlažná voda se přivede do směšovací baterie na její studenou stranu. Z odpadní vody jsme tak zpětné získali 12-15°C. Ve směšovací baterii se pak pro sprchování směšuje teplá voda (ohřátá klasicky) s vlažnou, předehřátou ve výměníku. Tím se sníží množství klasicky ohřáté vody a tudíž i množství energie k tomu vynaložené. Optimální míchání pro stále stejnou teplotu pak ideálně zajistí termostatická směšovací baterie.

vor2000-2Jak uvádí výrobce, další nezanedbatelnou výhodou výrobku je jeho fungování bez použití čerpadla pro stálý tlak vody. A také životnost, která je dle výrobce neomezená, protože přístroj nevyžaduje žádnou energii pro svůj provoz. Ani k mechanickému selhání nemůže dojít, uvádí se v popisu, pokud je instalace provedena správně podle návodu, jelikož nejsou použity žádné mechanicky pohyblivé části. Další úsporu pak lze hledat i v použití menšího ohřívače, akumulačního zásobníku, menšího počtu slunečních kolektorů apod., píše se v dokumentaci. "Návratnost je samozřejmě pohyblivá a závislá na spotřebě vody a elektrické energie, ale stanovený průměr pro domácnost je čtyři roky."

Instalace výměníku je vhodná při rekonstrukci nebo stavbě nové koupelny, ale lze ho samozřejmě instalovat i do koupelen stávajících. Výměník se umísťuje buď přímo pod vaničku, nebo do její blízkosti. "Instalace je samozřejmě dobrou výzvou pro každého správného domácího kutila," radí výrobce.

Viz:

www.vor2000.cz

Aton centrum s.r.o.

Článek na IT Dům: Tepelná čerpadla, solární panely, infratopení, klimatizace, rolety a vrata prakticky na výstavě Domov a teplo

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #1 seo durham 2016-05-25 10:02
Appreciate it for sharing this amazing website.


my weblog ... seo durham: http://www.semraleigh.com
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Newsflash

Bezpečnost dětí: test chůviček – u některých hrozí ztráta dohledu nad dítětem

Elektronické dětské chůvičkyJedním z pilířů inteligentního domu je bezpečnost. A nejvíce nás zajímá bezpečnost našich dětí. U malých dětí to lze částečně řešit i odděleně samostatnými přístroji, kterým se říká elektronické dětské chůvičky (anglicky baby monitor). Časopis dTest, který vydává Občanské sdružení spotřebitelů TEST, provedl test dvanácti elektronických dětských chůviček. Jak to dopadlo? Mezi testovanými modely nalezl i takové, u nichž hrozí náhodné přepnutí nebo ztráta signálu, a následně tedy ztráta kontroly nad dítětem.