IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Inteligentní dům nezávislým pohledem ze současnosti

Email Tisk PDF

dslClaneksmV srpnu jsme informovali o otevření nového ukázkového domu v Praze 4, který oznámila v médiích společnost Insight Home a.s. a prezentovala to jako centrum propagující řešení inteligentní domácnosti pro střední Evropu. (Viz článek na IT Dům: ČTK popularizuje řešení inteligentní domácnosti projektu inHome). Zajímavý pohled očima nezávislého návštěvníka, který přemýšlí, jaký má či naopak nemá ta či ona futuristická vychytávka smysl pro praktický život, zveřejnil minulý týden web dsl.cz.

V článku Inteligentní dům vyžaduje inteligentního obyvatele se zamýšlí autor např. nad tím, zda by se mu chtělo žít v domě, kde ho všude sleduje kamera, nebo zda by automatické upozorňování ledničky, že té které potravině prošla  životnost, nebylo spíše buzerací, či zda by chtěl, aby se mu umělecký obraz na zdi měnil dle programu. No posuďte sami, a podívejte se na zajímavý nezávislý pohled. (Proklik na článek: Inteligentní dům vyžaduje inteligentního obyvatele).

dslClanek

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #2 IT Dům 2009-09-10 18:29
Děkujeme za obšírnou vysvětlující reakci.
 
 
0 #1 Jan Průcha 2009-09-09 17:22
Vážený pane Strako, rád bych v bodech reagoval za společnost Insight Home a.s. (www.InsightHome.eu) ohledně Centra inovací (www.citib.cz), o kterém je Váš článek a to nejen jako zástupce této společnosti, ale také jako uživatel inteligentního domu. Jsme moc rádi, že se o tomto tématu začíná více a více diskutovat, přesto bych rád uvedl některé informace na pravou míru:

Inteligentní dům nevyžaduje inteligentního uživatele. Díky personifikované mu uživatelskému rozhraní může dům a vybrané funkce ovládat i dítě nebo babička. Pro danou osobu jdou na panelech dostupné jen relevantní funkce a i celkový design (např. velikost tlačítek) jsou uzpůsobeny obsluze.

Na parcele jsou dva rodinné domy - jeden má cca 600m2, druhý má 250m2 (a neslouží jako zahraní domek, ale obývá jej pětičlenná rodina) a "letní kuchyně" plní funkci zahradního domku.

Také není úplně pravda, že vás může kdokoli pozorovat - je jen na Vás, kam si kamery umístíte (a zda vůbec) a komu k nim dáte přístup. Viz výše o personifikované m rozhranní.

Je také v článku velmi nepřesně uvedeno, že náklady na "audiovizuální libůstku" představují 10% - 20% ceny nemovitosti. V tiskové zprávě je zcela zřejmě uvedeno, že 10% - 20% představují náklady na CELÝ inHome systém, tedy ne jen audio-video, což je jeho menšinová část!

Netvrdil jsem, že LCD panely nahradí obrazy. To jistě ne. Ale s klesající cenou LCD panelů je můžete na vybraných místech zasadit do zdi a pouštět na nich například rodinné fotky. Musím říci, že my doma to takto používáme a kolikrát se u panelu sejde celá rodina, aby ocenila již dávno zapomenuté fotky - uznejte sám, kdy jste si naposledy prohlížel 5 let staré rodinné fotky? ihHome fotky sám vybírá, a když chcete vidět více fotek z dané akce, dovolené nebo oslavy - stačí jeden dotyk...

Je škoda, že jste do výhod nezahrnul velmi důležitý, ne-li v některých případech nejdůležitější, výhodu, kterou je efektivní řízení tepelných energií, jejich úsporu, a tedy šetrnost k životnímu prostředí.

Již mnohokráte jsme slyšeli, že nové technologie (ať už to byl vynález televize, internetu nebo mobilního telefonu) si nás podmaní a my budeme jejich "otroky", jak píšete v závěru. Domnívám se, že historie prokázala, že drtivou většinu lidí si technologie nikdy nepodmanily a nepodmaní, naopak, naučí se je efektivně využívat ke svému prospěchu a zvýší si tím životní komfort. Stejně se toto ukazuje v zemích, kde se tyto domy používají již celou řadu let.
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Newsflash

Titul DŮM ROKU 2010 vyhrál rodinný dům CANABA Trend

1267190534_TrendsmV soutěži o titul DŮM ROKU 2010 zvítězil rodinný dům CANABA Trend. O vítězích ankety hlasovali formou SMS čtenáři časopisu Můj dům a anketa tak byla rozsáhlým průzkumem architektonického vkusu české veřejnosti. Trend zaujal i odbornou porotu z řad architektů a díky tomu se stal absolutním vítězem celé soutěže.