IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Inteligentní dům nám neumožní zapomínat?

Email Tisk PDF

231px-EPC-RFID-TAG.svgJednou ze základních funkcí systému inteligentního domu může být sledování pohybu osob. Jednak z důvodu bezpečnosti - dům se zamkne, když jdeme pryč, ale i k hlídání dětí - zda přišly ze školy, také k regulaci osvětlení či čerstvého vzduchu apod. K tomu se používají různé snímače a v dnešním článku se podíváme na možnost využití čipů RFID (Radio Frequency Identification), které lze číst na dálku a které se používají napřl. v hypermarketech pro označování zboží místo čárových kódů a také třeba na čipových kartách jako je např. pražská Opencard. A tyto čipy se snaží odborníci využít v inteligentní domácnosti budoucnosti k tomu, abychom nemohli zapomenout třeba klíčky v zabouchnutém autě, vyvenčit kočku dříve než jdeme spát, nebo si vzít večer prášek.

Dle dnes zveřejněné zprávy na odborném webu techradar.com výzkumníci na Univerzitě v Granadě ve Španělsku vytvořili systém umělé inteligence, díky kterému bude nemožné zapomínat každodenní úkoly.

Systém dle článku rozpozná každodenní akce obyvatel domu - především starších osob nebo těch, kteří vyžadují speciální péči - pomocí nálepek s čipy RFID. Tyto čipy mají být nenápadně umístěny na předmětech, kterých se danné osoby nejčastěji dotýkají, a to pro ně typickým způsobem. Data o pohybu jsou prostřednictvím RFID čipů předávána do počítače. Systém umělé inteligence se učí tyto denní aktivity, a sestavuje seznam akcí, jako je nezapomenout si vzít klíče nebo mobilní telefon před odchodem z domu. A pokud se pak chování mění, systém osobu upozorní.

opencard
Opencard Praha
Čipy RFID (radio-frequency identification - identifikace radiovou frekvencí) se nalepují nebo zatavují či jinak zabudovávají do výrobků,  implatnují pod kůži zvířat, nebo zašívají do oděvů apod. osob za účelem identifikace a sledování pomocí radiových vln. Některé čipy lze číst na vzálenost několika metrů a není třeba přímé vidtelnosti. Většina RFID čipů obsahuje aspoň dvě části. Jednak je to integrovaný obvod pro ukládání a zpracovávání informací a modulováná rádiového signálu. A pak má čip anténu na příjem či vysílání signálu. Obecně existují tři typy RFID čipů: activní RFID, který má baterii a může sámostatně, pasívní RFID bez baterie a potřebuje vnější zdroj k vyvolání přenosu signálu a pasivní s pomocbnou baterií, který musí být aktivován z vnějšku ale pak má delší dosah.

Jinak klasické čipové karty se dnes již standardně používají ve vstupních domácích docházkových systémech inteligentních domů a výrobci a realizátoři je nabízejí.

 

Zdroje:

www.techradar.com

Wikipedia: RFID

Člákek o čipech RFID na webu Lupa: Ochrana soukromí (nejen) v systémech s RFID čipy

 

231px-EPC-RFID-TAG.svg 571px-Paypass_chip_fronts
RFID čip s anténou

RFID vyjmutý z karty Mastercard


AddThis Social Bookmark Button
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3


Newsflash

FOR ELEKTRO 2012: Inteligentní domácnost bude letos žhavé téma

forelektroV tzv. inteligentní domácnosti není pro obyvatele problém ovládat topení nebo klimatizaci telefonem, přepínat televizní kanály nebo pustit pračku pomocí tabletu či na dálku zalít zahradu při parném počasí. Dálkově ovládané spotřebiče a vybavení domácnosti budou jedním ze žhavých témat letošního veletrhu FOR ELEKTRO. Ten se uskuteční 18. – 22. 9. 2012 v prostorách PVA EXPO PRAHA v Letňanech jako souběžná akce s veletrhem FOR ARCH.