IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Inteligentní dům nám neumožní zapomínat?

Email Tisk PDF

231px-EPC-RFID-TAG.svgJednou ze základních funkcí systému inteligentního domu může být sledování pohybu osob. Jednak z důvodu bezpečnosti - dům se zamkne, když jdeme pryč, ale i k hlídání dětí - zda přišly ze školy, také k regulaci osvětlení či čerstvého vzduchu apod. K tomu se používají různé snímače a v dnešním článku se podíváme na možnost využití čipů RFID (Radio Frequency Identification), které lze číst na dálku a které se používají napřl. v hypermarketech pro označování zboží místo čárových kódů a také třeba na čipových kartách jako je např. pražská Opencard. A tyto čipy se snaží odborníci využít v inteligentní domácnosti budoucnosti k tomu, abychom nemohli zapomenout třeba klíčky v zabouchnutém autě, vyvenčit kočku dříve než jdeme spát, nebo si vzít večer prášek.

Dle dnes zveřejněné zprávy na odborném webu techradar.com výzkumníci na Univerzitě v Granadě ve Španělsku vytvořili systém umělé inteligence, díky kterému bude nemožné zapomínat každodenní úkoly.

Systém dle článku rozpozná každodenní akce obyvatel domu - především starších osob nebo těch, kteří vyžadují speciální péči - pomocí nálepek s čipy RFID. Tyto čipy mají být nenápadně umístěny na předmětech, kterých se danné osoby nejčastěji dotýkají, a to pro ně typickým způsobem. Data o pohybu jsou prostřednictvím RFID čipů předávána do počítače. Systém umělé inteligence se učí tyto denní aktivity, a sestavuje seznam akcí, jako je nezapomenout si vzít klíče nebo mobilní telefon před odchodem z domu. A pokud se pak chování mění, systém osobu upozorní.

opencard
Opencard Praha
Čipy RFID (radio-frequency identification - identifikace radiovou frekvencí) se nalepují nebo zatavují či jinak zabudovávají do výrobků,  implatnují pod kůži zvířat, nebo zašívají do oděvů apod. osob za účelem identifikace a sledování pomocí radiových vln. Některé čipy lze číst na vzálenost několika metrů a není třeba přímé vidtelnosti. Většina RFID čipů obsahuje aspoň dvě části. Jednak je to integrovaný obvod pro ukládání a zpracovávání informací a modulováná rádiového signálu. A pak má čip anténu na příjem či vysílání signálu. Obecně existují tři typy RFID čipů: activní RFID, který má baterii a může sámostatně, pasívní RFID bez baterie a potřebuje vnější zdroj k vyvolání přenosu signálu a pasivní s pomocbnou baterií, který musí být aktivován z vnějšku ale pak má delší dosah.

Jinak klasické čipové karty se dnes již standardně používají ve vstupních domácích docházkových systémech inteligentních domů a výrobci a realizátoři je nabízejí.

 

Zdroje:

www.techradar.com

Wikipedia: RFID

Člákek o čipech RFID na webu Lupa: Ochrana soukromí (nejen) v systémech s RFID čipy

 

231px-EPC-RFID-TAG.svg 571px-Paypass_chip_fronts
RFID čip s anténou

RFID vyjmutý z karty Mastercard


AddThis Social Bookmark Button
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31