IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Tepelné čerpadlo

Email Tisk PDF

tepelnecerpadloJednou z technických vymožeností moderního domu je tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla dokáží běžným způsobem nepoužitelné teplo obsažené ve vzduchu, horninách, půdě, podzemní, povrchové či odpadní vodě z trubek například 1 m pod zemí nebo vrtů v hloubce 150 m převést na teplo s dostatečně vysokou teplotou a využít je.

Vyplatí se spíše u kvalitně zateplených domků, i u větších objektů s bazény a zimními zahradami. Zařízení funguje podobně jako lednička, jen opačně, ohřívá domov a využívá přitom teplo z venku, z potůčku, ze studny, ze země. Když si vzpomeneme na hodiny fyziky, tak se nám vybaví, že vzduch se při stlačení ohřívá, a naopak, když se vzduch rozpíná, ochlazuje se. A tak funguje lednička či mrazák s  –20 °C. Zezadu mrazáku je žebroví, které je horké, a uvnitř je elektromotor s kompresorem. Ten stlačuje plyn, který se tím ohřívá, stlačený v žebroví se vzduchem v kuchyni ochlazuje a pak se zpět uvnitř v potrubní trysce v mrazáku rozpíná, a přitom se ochlazuje pod svou původní teplotu a chladí či mrazí. Tepelné čerpadlo z chladničky uděláme tak, že z chladničky vezmeme žebroví jako radiátor do pokoje a mrazák vytáhneme ven před dům, vedeme potrubím vzduchem a ponoříme ho do studny, kde je stále stejná teplota i v zimě kolem 5 °C. V potrubí chladničky se teď ohřívá zmrzlý vzduch venku na vzduchu a ve studni. Odebírá tam teplo a převádí ho spolu s dodávanou elektrickou energií přes žebroví do  pokoje. Tak takto funguje tepelné čerpadlo. Kompresor stlačuje médium doma, kde horké topí, při odchodu ven z domu se médium v trysce rozpíná a zchladí na velmi nízkou teplotu. Ta se ohřeje venku, v zemi nebo ve nějaké vodní nádrži či potoce, kde je přece jen vyšší teplota než nějakých -20°C, což může mít médium, které expandovalo v trysce.

Tepelné čerpadlo je úsporné na provoz, ale investice se pohybuje od 180.000 do 350.000 Kč. Lze se pokusit získat státní podporu na pořízení tepelného čerpadla prostřednictvím České energetické agentury nebo Státního fondu životního prostředí. Čerpadlo nabízí řada firem v různých provedeních.

K bližšímu studiu viz stránky:

www.abeceda-cerpadel.cz

www.tepelnacerpadla.info

Dotace na tepelná čerpadla

 

tepelnecerpadlo

1. kondenzátor (výměník tepla v domě - vytápění)

2. expanzní tryska (plyn expanduje, chladí se a zkapalňuje)

3. výparník (výměník tepla venku - ohřívá prudce zchlazené médium venkovním teplem)

4. kompresor (stlačuje plyn, který se tím ohřívá)

 

Červená = Vysoce stlačený a velmi horký plyn
Růžová = Vysoce stlačený plyn a středně teplý plyn.
Modrá = Kapalina pod nízkým tlakem a velmi nízkou teplotou
Světle modrá = Plyn pod nízkým tlakem a mírně ohřátý

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #1 Michal o topení 2011-03-10 12:00
Dorazil jsem sem při hledání úspor ve vytápění - díky za článek. Rád bych doplnil další nápad. Jsou to odrazné panely, které se věší na zeď za radiátory, aby odrážely teplo do místnosti.

U nás se o ně teď soutěží, takže je můžete zadarmo vyhrát - http://www.ekozbozi.cz/soutez-heatkeeper/

Další zlepšováky vítány. Díky.
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4


Newsflash

Inteligentní domácnost v bytě bezdrátově za dva dny - podrobněji

inHome-Krizikova-04-smNedávno jsme zde v magazínu IT Dům informovali o novém projektu expresní instalace inteligentního vybavení domácnosti pomocí bezdrátových technologií v bytech - a to v rekordně krátkém čase dvou dnů, kterou nabízí  společnost Insight  Home s developerem CTR group. Systém instalovaný ve vzorovém bytě v Praze je složen z několika komponent. Jeho součástmi jsou zabezpečení a kamerový systém, regulace topení, ovládání světel a audiovizuální techniky, lze buď celý nebo jeho část zabudovat bez nutnosti zásahu do hotových elektrických rozvodů. Dnes se podíváme na jednotlivé komponenty podrobněji.