IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Konference Inteligentní digitální domácnost 2011: inteligentní dům už není budoucnost, ale realita

Email Tisk PDF

siemens-smLetošní konference Inteligentní digitální domácnost 2011 na veletrhu FOR ARCH v Praze se po letech nenesla příliš v duchu předpovídání budoucnosti, ale byla víc o prezentaci jednotlivých firem, které mají za sebou více či méně konkrétních realizací inteligentních domů na různých úrovních a za různé ceny. Odborníci se v přednáškách shodovali v tom, že trh inteligentních domů existuje a že ho čeká velký růst. Potřeba vysvětlovat veřejnosti praktické výhody chytrých domů, tedy evangelizovat, byla dalším styčným bodem ve všech vystoupeních konference, kterou dnes pořádal časopis Sdělovací technika a jejímž mediálním partnerem byl i náš magazín IT Dům.

Jan Průcha z Insight Home řekl, že jeho firma má letos třikrát více zakázek a cca 30 realizací ročně. Své řešení, v němž již od roku 2009 integruje produkty od špičkových světových dodavatelů, srovnává s nejnáročnějšími značkami aut a stěžoval si na problémy v komunikaci, kdy se nerozlišuje kvalita a srovnává se obrazně řečeno značka Bentley s fabií. Cena za realizaci chytrého domu od Insight Home dělá podle Jana Průchy cca 10-15 % ceny celého domu a nikoli 5 %, což si podle něj můžou dovolit firmy, jejichž dodávky nejsou na úrovni bentley, ale té fabie.

V kontrastu pak působilo vystoupení Richarda Kuchty z firmy Positro, jejíž inteligentní dům Haidy stojí 4-6 % ceny domu a patří právě mezi ta cenově nejdostupnější řešení. Firma je na trhu prvním rokem a její realizace se zatím pohybovaly v ceně od 200.000 do 1.400.000 Kč. Naopak mnohaleté zkušenosti prezentoval Vlastimil Brázdil z firmy ELKO, které dělá inteligentní domy INELS. Uvedl, že jeho společnost je jedničkou v oboru s počtem 400 realizací instalací rezidenčních bydlení. Zmínil se mj. o tom, že důležitou motivací klientů je zvýšení bezpečnosti bydlení, což patří mezi jeden z klíčových článků standardního vybavení inteligentních domů.

Michal Bassy z elektrotechnického gigantu Siemens mluvil o jejich systému domácí automatizace Synco Living, a mj. předváděl inovované internetové rozhraní pro ovládání inteligentního domu. Ceny za Synco Living začínají na 50.000 Kč za minimální instalace, pokračují přes 300.000 Kč za běžnější vybavení a více.  Dalším tradičním výrobcem průmyslové i domovní automatizace byla česká firma Teco z Kolína, které se oboru věnuje už 20 let. Podle Jaroslava Klabana měla  za posledního 2,5 roku 5000 instalací vlastního systému Foxtrot (včetně průmyslových), z čehož byla třetina v budovách.

Ondřej Dolejš z WAGO-Elektro obhajoval naopak výhody standardního řešení jím prezentovaného systému WAGO-I/O SYSTEM pro automatizaci rodinných domů na standardech KNX, a to mj. v souvislosti s tím, že když některé firmy s proprietárním řešení krachují, pak je problém zajišťovat servis, což u standardního řešení nehrozí, když je dodavatelů na dané platformě víc.  Jan Průcha z Insight Home v podobné souvislosti zmínil, že v poslední době zkrachovaly dvě firmy Smart House a Media Control. A kritizoval garážové projekty, jejichž nekvalitní realizace poškozují pověst celého odvětví.

O vizích a trendech mluvil David Jakubec z AV Media, který předpovídal, že budoucnost inteligentních domácností se vznáší v oblacích, tedy v tzv. cloudovém systému ukládání dat na internetových serverech, přístupných odkudkoli. Proti němu stály názory některých jiných řečníků, např. Vlastimil Brázdil z ELKO, který soudí, že dům by měl zůstat samostatnou jednotkou, sice přístupnou i z venčí, ale s vlastním interním počítačem.

Podle Jana Průchy z Insight Home se bude nyní budoucnost ubírat směrem k ovládání domácnosti hlasem, adaptabilním systémům a ba i k ovládání systému myšlenkami, což vědci ve světě již pár let testují.

Na rozvoj oboru inteligentního domu sází i vysoké školství. Docent Petr Kašpar ukazoval výsledky magisterského studijního programu Inteligentní budovy na fakultách elektrotechniky, stavební a strojní ČVUT v Praze, který začal v roce 2009, má již první absolventy a chystá se rozšířit akreditaci i na kombinované studium (dříve dálkové).

siemens

Michal Bassy ze Siemensu představuje novinky systému Sinco Living
před logy partnerů konference (napravo je logo našeho magazínu IT Dům)

 

avmedia

David Jakubec z AV Media věští budoucnost v cloudech

 

insight

Jan Průcha z Insight Home čelil nejvíce dotazům z pléna

 

haidy

Richard Kuchta z Positro představuje systém Haidy

 

inels

Vlastimil Brázdil: náš INELS je jedničkou na trhu

 

foxtrot

Jaromír Klaban z kolínské Teco představuje Foxtrot

 

wago

Ondřej Doleš z WAGO-Elaktro uvádí WAGO-I/O-SYSTEM

 

CVUT

Docent Petr Kašpar z FEL ČVUT přednáší o studiu inteligentních domů na ČVUT

 

siemens-vystavka

Výstavka modelů od Siemensu

 

haidy-stanek

Stánek Haidy na veletrhu FOR ARCH

 

foxtrot-stanek

Stánek Teco na veletrhu FOR ARCH

 

inels-showroom

Pojízdný showroom systému INELS firmy ELKO na FOR ARCH

 

Více viz: http://www.stech.cz/index.php?id_document=401160662

A předchozí články:

Inteligentní digitální domácnost 2011 – doprovodná konference veletrhů FOR ARCH a FOR ELEKTRO - program

FOR ARCH 2011: Vše pro nízkoenergetické stavění - 21. – 25. 9., PVA Letňany, Praha

Konference Inteligentní digitální domácnost 2011

Logo konference:

 

Inteligentn_domcnost-s

Logo pořadatele:

ST_nove-sm


 

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #4 mkamilson 2015-06-03 20:24
https://www.youtube.com/watch?v=FWt0wn_P3HQ
 
 
0 #3 mkamilson 2015-06-02 00:59
i love this thanks. https://www.youtube.com/watch?v=O5AvoPp_MKg
 
 
0 #2 mkamilson 2015-06-02 00:58
i love this thanks. Profit Penguin Review
 
 
0 #1 bling iphone 5s 2014-05-28 02:25
Hello, Neat post. There is an issue with your site in web explorer, might
check this? IE nonetheless is the market chief and a good part
of folks will omit your magnificent writing due to this problem.
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4


Newsflash

Robotický vysavač Samsung NaviBot

vysavac-robotSamsung si připsal ocenění pro svůj robotický vysavač Samsung NaviBot (SR8855). Vysavač získal s výsledkem 92,6% nejvyšší ohodnocení v testech prestižního německého časopisu Emporio Test Magazine (ETM). V testu, kterého se zúčastnilo osm robotických vysavačů, vynikl Samsung Navibot především díky své vysoké výkonnosti, uvedl jeho výrobce ve zprávě pro tisk.