IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Klimatizace do bytu či domku: jaké jsou, jaké vybrat a co stojí?

Email Tisk PDF

karma_klimatizace_k09-smV letních horkých dnech je aktuální otázka, zda si do svého bytu či domu nepořídit klimatizaci. Jaké jsou možnosti? Základem klimatizace s funkcí chlazení je kompresorový chladící okruh (podobně funguje chladnička). Mezi dalšími funkcemi domácích klimatizací je: vytápění, odvlhčování, ionizování či filtrace. Složitější klimatizace ovlivňují další parametry vzduchu v místnosti, např. můžou vyměnit vydýchaný vnitřní vzduch za vzduch venkovní (větrání) nebo dokážou zvýšit vlhkost místností.

Domácí klimatizace se dělí na kompaktní, jednodílné (mobilní, okenní) a dělené (split, multispit), které dělíme dle umístění - nástěnné, podstropní, kazetové a jiné. Ve speciální skupině jsou pak klimatizace na principu tepelného čerpadla a klimatizace s přívodem čerstvého vzduchu (komfortní).

Pro ekologické domy se využívají také tzv. pasivní klimatizace, které mají speciální materiály, reflexní fólie, systém tzv. tepelného zrcadla, solárního komínu a jiné. Kombinace těchto řešení se používá hlavně pro nízkoenergetické domy, ale i obyčejný dům po rekonstrukci lze ochlazovat bez tradiční klimatizace.

Nejběžnější kompaktní (nedělenou) klimatizací je mobilní klimatizace. Mobilní klimatizace bývá umístěna v místnosti, odkud je teplo odváděno ohebnou hadicí oknem ven. Lze jí instalovat i v jiné místnosti. Je i dělená mobilní klimatizace, jež využívá vývod skrz stěnu, což ale omezuje mobilitu. Mezi kompaktní klimatizace patří okenní jednotka, které je umístěna přímo v okně (nebo se může přimontovat z venku do zdi). Mobilní klimatizace mohou mít všechny běžné funkce (vytápění, odvlhčování a další) i funkci větrání. Záporem mobilních zařízení je hlučnost a nižší účinnost kvůli tomu, že se musí teplo odvádět mimo místnost oknem nebo dírou ve stěně. Kvůli hluku se mobilní klimatizace hodí především do místností, které se nepoužívají k odpočinku. Kvůli energetickým ztrátám je hospodárnější příležitostný provoz, nebo zařízení vyšší energetické třídy.

Dělená klimatizace (split) - má oddělené části vnější (kompresor) a vnitřní (výparník). K jednomu vnějšímu kompresoru může být připojeno více vnitřních jednotek (multisplit). Dělená klimatizace je nejběžnějším typem instalovaným v bytech, a to v nástěnné variantě. Dále jsou podle umístění vnitřních jednotek varianty podstropní, mezistropní, kazetové a parapetní. Dělená klimatizace se může instalovat do všech druhů místností, včetně pokojů určených pro odpočinek. Jednotky split nabízejí zvolení hlučnosti nočního režimu. Ten se doporučuje nastavit na 20 až 30 dB. Nad touto hranicí se pohybují zařízení vhodná především pro běžný denní provoz. Nejefektivnější klimatizace pracují jako tepelné čerpadlo a jsou vybaveny systémem inverter. Umožňuje plynule měnit výkon kompresoru oproti standardnímu kompresoru, který se umí jen zapnout nebo vypnout. Tak lze lépe provoz automaticky regulovat a značně uspořit energii. Jakou má klimatizace účinnost, tedy jak je úsporná, lze posoudit v režimu chlazení dle EER faktoru, pro vytápění podle COP faktoru, které mají být uvedeny na energetickém štítku přístroje.

karma_klimatizace_k09_1

Dělená klimatizace Karma

 

karma_mistnost01

Klimatizace Karma v místnosti

 

Další funkcí klimatizace je filtrace (čištění) vzduchu. Přinejmenším je součástí zařízení prachový filtr. Filtrovat také lze kouř, pachy, plísně, bakterie či viry. Účinnost filtrace záleží na využití různých přírodních i syntetických sloučenin. Nejúčinnější filtrace jsou nezbytné například pro alergiky. Takové jednotky ale mají zvýšenou hlučnost a nižší energetickou účinnost, protože, filtr omezuje průtok vzduchu. Klimatizace může mít také funkci větrání s přívodem a odvodem vzduchu. Kromě výměny vzduchu, jeho čištění, chlazení nebo ohřevu, zvlhčování nebo odvlhčování, filtraci nabízejí dnes klimatizace i provonění vzduchu.

Předními výrobci klimatizací jsou: Toshiba, LG, Samsung, Sinclair, Daikin, Panasonic, Karma Český Brod, Aerial, Olimpia Splendid Unico, Indest, Brilix.

Ceny klimatizací se pohybují od cca 10.000 Kč u jednoduchých mobilních jednotek, přes cca 40.000 Kč u split jednotek s montáží až k cenám přes 100.000 Kč u nadstandardních vydesignovaných sestav s inverterem pro větší byty či domky.

 

Další zdroje:

Odborný katalog firem na webu IT Dům:
http://www.itdum.cz/katalog-firem-a-odkazu/energie/klimatizace.html

Související článek na webu IT Dům:
http://www.itdum.cz/pro-profesionaly/159-usporne-a-ekologicky-lze-topit-klimatizaci.html

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #7 Petr82 2017-02-28 23:36
Nabízime montáž, servis a prodej klimatizace v Praze a okolí. Web www.servis-klimatizace.eu se věnuje servisu a opravám klimatizací neleznete na něm i nejčastější závady klimatizací.
 
 
0 #6 raleigh seo 2016-05-25 12:56
The stuff is incredibly appealing.

my site raleigh seo: http://www.semraleigh.com
 
 
0 #5 Janička 2015-11-26 10:08
Klimatizaci máme, teď jde o to, jakou postel do ložnice. Dohadujeme se takhle už asi měsíc a každý na to máme jiný názor, já chci masiv https://www.maxi-postele.cz/Postele-s-matraci/
 
 
0 #4 Anys 2015-07-26 09:21
Okenní klimatizace Praha:

http://www.kskpraha.cz/klima-okenni.html
 
 
0 #3 FauceLand 2014-07-22 07:50
I am really impressed with your writing skills as
well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
to see a great blog like this one today.
 
 
0 #2 http://fanaticadas. 2014-05-22 05:54
Greetings! Very useful advice in this particular post! It
is the little changes that will make the greatest changes.
Many thanks for sharing!
 
 
0 #1 -PF- 2014-04-01 14:34
Dobrý den, ráda bych se podělila o svoji zkušenost s klimatizací. Jsem zastánce nákupů přes internet, dívali jsme se sice i do obchodů, ale nevybrali jsme. I na tom internetu nám to chvíli trvalo. Pak jsme objednali klimu Einhell (konkrétně http://mobilniklimatizace24.cz/mobilni-klimatizace-einhell-mka-2000e-7000-btuh/). Návod byl super, s klimatizací jsme moc spokojeni a chceme kupovat další. Pravděpodobně tu samou.
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

listopad 2017
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3


Newsflash

Kniha Inteligentní dům

knihaIntDumJedním z prvních materiálů, který by si měl prostudovat každý aspoň trochu vážnější zájemce o problematiku inteligentních domů, je kniha Inteligentní dům, kterou napsal Miroslav Valeš. Velmi laickou populární formou vysvětluje, co to je inteligentní dům a jaké jsou nejrůznější možnosti využití nových technologií v domácnosti.