IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Češi po letošních Vánocích vyřadí přes 3000 tun elektrozařízení

Email Tisk PDF

Ewaste-pilesmVzhledem ke klesajícím cenám elektroniky se domácí spotřebiče letos opět stávají hitem Vánoc i novoročních výprodejů. Podle průzkumů a informací od obchodníků budou stálicemi na trhu zejména notebooky, ploché televizory, mobilní telefony, MP3, MP4 přehrávače a elektrické hračky. Jako každý rok povede nákup těchto elektrozařízení k vyřazení jejich předchůdců. Podle kolektivního systému ASEKOL podobný osud letos potká více než 3000 tun starých spotřebičů.

 

Trvající ekonomická krize tlačí na ceny elektroniky. Přestože obraty některých prodejců klesají, neznamená to, že by lidé méně nakupovali. Po Vánocích i po Novém roce bude výhodný zejména nákup notebooků a televizí, své kupce si však najdou i mobilní telefony, hudební přehrávače a elektrické hračky. Protože už jde o zavedené, léta používané spotřebiče, většinou jejich nákup znamená vyřazení jejich předchůdců, uvedla v tiskové zprávě nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení.

„Sběr elektroodpadu v lednu dlouhodobě roste. Jestliže v lednu 2008 se v ČR sebralo 1500 tun, příští rok to bude více než dvojnásobek,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace kolektivního systému ASEKOL.

Češi mají dnes mnohem více příležitostí, jak se elektroodpadu ekologicky zbavit. Kromě tradiční sítě sběrných dvorů, mobilních svozů a prodejen elektro byla rozšířena zejména síť nádob na drobná elektrozařízení. „Lidé mají v současnosti možnost nosit elektroodpad na více než 10 000 sběrných míst, což je pětkrát více než například v Rakousku. Více než 4000 z nich jsou zaměřena na drobná elektrozařízení, jako jsou například mobilní telefony, MP3 přehrávače nebo elektronické hračky. Tyto spotřebiče díky svým malým rozměrům lidé často házeli do popelnice. Díky novým nádobám se jejich podíl na sběru zvýšil ze 13 procent z roku 2006 na současných 20 procent,“ vysvětluje Hana Ansorgová. Nejbližší sběrný dvůr si každý jednoduše může najít na www.sberne-dvory.cz, seznam dalších sběrných míst, včetně kontejnerů na drobný elektroodpad, je k nalezení na www.asekol.cz. Třídění elektroodpadu je důležité pro životní prostředí. Spotřebiče obsahují drahé kovy a další látky, které se pro výrobu musejí složitě získávat těžbou. Recyklací je možno opětovně využít kolem 80 % hmotnosti elektrozařízení. Smysl třídění je i v eliminaci zdraví škodlivých látek, jako je kadmium či rtuť, které se v případě vyhození spotřebiče do popelnice začnou uvolňovat.Zpětný odběr elektroodpadu v ČR stabilně stoupá. Loni ho každý občan průměrně odevzdal 4,3 kg a Česká republika tak splnila závazek daný Evropské unii. Letos se podle předběžných odhadů kolektivních systémů vybere přes pět kilogramů elektroodpadu na hlavu.

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 3950 městy a obcemi a 3390 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 10 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2008 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,25 kg elektroodpadu.

Viz: www.asekol.cz

Ewaste-piles

Ilustrační foto AvWijk


AddThis Social Bookmark Button
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

listopad 2017
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3


Newsflash

Tepelná čerpadla, solární panely, infratopení, klimatizace, rolety a vrata prakticky na výstavě Domov a teplo

VLLsmTepelná čerpadla, solární panely, infratopení, klimatizace, rolety a vrata si ode dneška do neděle 6. září 2009 můžete prohlédnout a ošahat prakticky na výstavě Domov a teplo 2009 v Lysé nad Labem ve Středočeském kraji. Je to již 15. ročník výstavy bytového vybavení, nábytku a tepla. Z několika desítek vystavovatelů nabízí dobrá třetina produkty a řešení z oblasti inteligentního domu. Na zahájení výstavy se byl proto IT Dům podívat.