IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Štítkování budov bude platit, poslanci přehlasovali veto prezidenta

Email Tisk PDF

penb-sBudovy se budou označovat energetickými štítky podobně jako elektrospotřebiče, poslanci při středečním jednání přehlasovali veto prezidenta Václava Klause k zákonu o hospodaření energií.

Pro schválení zvedlo ruku 105 poslanců z celkových 188 přítomných, 43 bylo proti. Zákon byl přijatý především hlasy koaličních poslanců, pro však byli například i poslanci LEV 21 a někteří poslanci ČSSD. Hlasování se zdržel prakticky celý klub KSČM. K přehlasování veta bylo třeba získat 101 hlasů.

Václav Klaus dříve využil svého práva vetovat zákon o hospodaření energií, jelikož podle něj patří k nejhorším a nejškodlivějším zákonům ve svobodné společnosti, o jejichž podpis kdy byl jako prezident republiky požádán. Samotný zákon je ve skutečnosti implementací evropské směrnice o snížení energetické náročnosti budov. Podle normy by stavby měly mít průkaz energetické náročnosti, který by byl stejně jako štítek na spotřebičích jednotným označením energetické zátěže.

Autoři normy předpokládají, že toto opatření vytvoří nepřímý tlak na snížení energetické zátěže u nově stavěných budov. U domů s více byty by stačil jeden štítek pro celý dům, což by mělo majitelům bytu ulehčit situaci, kdyby chtěli svou nemovitost například prodat.

Pokud by Poslanecká sněmovna nedokázala zákon definitivně schválit, hrozily by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) České republice sankce ve výši 200 až 500 tisíc korun denně. "Pokud zákon nepřijmeme, tak proces velmi rychle dospěje k Evropskému soudnímu dvoru," řekl dříve Kuba s tím, že jeho následným rozhodnutím by stát stejně musel zákon zavést. Zákon také zavede energetické posudky a kontroly kotlů a rozvodů tepelné energie, které by stejně jako i kontrolu klimatizačních systémů dělali specialisté. Nad nimi by pak stál nezávislý orgán - Státní energetická inspekce. Ministerstva chtějí, aby zákon vedl k větší konkurenci výrobců a dovozců stavebních výrobků, kteří se budou snažit nabídnout co nejlepší energeticky nenáročné komponenty.

penbLeader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas přijetí zákona přivítal. Ctibor Hůlka, vedoucí projektu Nemopas k tomu dnes řekl: „Váhání s přijetím novely, která zavádí tzv. energetické štítky budov, se nemuselo Česku vyplatit. Pokud by totiž nedodrželo Evropskou komisí daný termín 9. leden 2013, kdy má být norma implementována do českého právního řádu, hrozila by Česku od EU pokuta. Čím kratší je čas od konečného schválení novely do její platnosti, tím horší by byl i kolaps.“

Novelizací zákona vznikne na trhu naráz poptávka po 30 až 40 tisících průkazů ročně, přičemž v současné době dosahuje asi osm až 12 tisíc ročně. Novela se velmi brzy dotkne realitního trhu. Zákon totiž říká, že údaje z průkazu musí být uvedeny už v reklamních materiálech při prodeji a pronájmu budov. Se zpracováním průkazů na nemovitosti inzerované od 1. 1. 2013 je tedy nutné začít dříve než v den vystavení nemovitosti na webových stránkách nebo tisku.

V současnosti se cena vyhotovení podobného průkazu pohybuje kolem 3 až 6 tisíc korun. Začátkem roku, jakmile si prodávající uvědomí novou povinnost, se skokově zvedne poptávka a to ovlivní i cenu. Krátkodobě, než se podaří uspokojit nárůst poptávky, se může cena průkazu zvýšit až na dvojnásobek. Pak pravděpodobně v důsledku zvýšení počtu znalců, kteří budou energetické posouzení nabízet, se cena opět sníží. Jde přitom o ceny na rodinný dům s projektovou dokumentací, kde není potřeba dělat průzkum.

Ročně se v Česku prodá asi 60.000 bytových nemovitostí. Z nich zhruba polovina je bytů, kterých se nové nařízení netýká. Majitelé bytů, které prodávají, mohou energetický štítek nahradit předložením tří ročních faktur za energie. Odhadem tedy zbývajících 30 až 40 tisíc nemovitostí (rodinných a bytových domů) se ale nová povinnost bude týkat.“

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Nejbližší události

Žádné události

Kalendář událostí

listopad 2017
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3