IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Technologie na dovolené - 230V z auta

Email Tisk PDF

invertorsmDalší technologickou vymožeností, kterou můžeme využít, když opustíme náš inteligentní kamenný dům na dovolenou, je invertor, pomocí kterého lze přeměnit stejnosměrné napětí 12 voltů na střídavých 230 voltů. Pak můžeme v autě za jízdy nebo v některých vozech i v klidu dobíjet notebook, pustit televizi, ale třeba i fén, a u výkonnějších převodníkových přístrojů třeba i ohřát vodu nebo žehlit.

Přístroj se nazývá také měnič někdy i konvertor a zdrojem mu je elektřina ze zásuvky na cigaretový zapalovač. Přístroje mají různý výkon, ty slabší s výkonem 150 W utáhnou dobíječku na mobil foťák, kameru nebo notebook, silnější kolem 300 W již utáhnout notebook i mobil současně, a měly by fungovat i pro televizi a podobné přístroje nebo menší vrtačku. Ty hodně silné mají 800 W a více, s těmi lze pohánět různé vařiče, žehličky a podobně.

Tyto měniče umějí hlídat odběr, aby se nevybila autobaterie, mají ochranu proti přepólovani a přetížení. V takových případech by se měly automaticky vypnout. Důležité může být, zda má převodník modifikovaný, nebo čistý sinus tedy křivku, střídavého proudu. U modifikovaného se může zničit zdroj u choulostivější elektroniky jako jsou třeba notebooky. Pro tyto účely se dělají převodníky s čistým sinusem.

Na naší nednávně letní cestě po Evropě jsme testovali provoz menšího konvertoru s výkonem 150 W, který byl ve tvaru plechovky od coly, zjevně aby neprovokoval zloděje. Pořídili jsme ho cca před rokem v českém Datartu za asi 700 Kč. Často přehříval a vypínal. Nakonec přestl fungovat, a tak jsme museli ve Francii pořídit nový. Vybrali jsme trochu výkonnější 350 W ve francouzském hypermarketu Carrefour za 54 eur. Je větší s chladičem a má vlastní větráček (viz obrázek níže). Funguje bez výpadků a zkoušeli jsme na něj zapojit i tři menší spotřebiče: PDA, notebook a dobíječku na foťák a dobíjel bez problémů.

Tedhnciky bývá proud převáděn ve dvou krocích: nejprve modulací šířky pulzů převodník zvýší nízké napětí stejnosměrného zdroje na vysoké napětí, které je téměř rovno maximální hodnotě napětí na výstupu střídavého proudu. Poté invertor převede vysokonapěťový stejnosměrný proud na proud střídavý.

Zdroje:

www.zdravi-cz.eu/invertor-pc8150t-p-385.html

forum.grafika.cz

pieces-auto.shop.ebay.fr/items/Convertisseurs

 

invertor

AddThis Social Bookmark Button