IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Poslanci se mají vypořádat s prezidentským vetem zákona o hospodaření s energiemi v září

Email Tisk PDF

405px-Vaclav_Klaus_headshot-smZákon o hospodaření s energiemi, který má snížit energetickou náročnosti budov, bude předmětem hlasování Poslanecké sněmovny na její zářijové schůzi. Poslancům zákon vrátil prezident. Předloha počítá například s instalací obnovitelných zdrojů energií na střechy při stavbě nových budov či zavedením průkazu energetické náročnosti domů, který by měl jasně ukázat, kolik energie budova potřebuje.

Zákon také zavádí energetické posudky a kontroly kotlů a rozvodů tepelné energie, které by stejně jako i kontrolu klimatizačních systémů dělali specialisté. Nad nimi by stál nezávislý orgán - Státní energetická inspekce. Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí, která normu připravila, chtějí, aby zákon vedl k větší konkurenci výrobců a dovozců stavebních výrobků. Ti se podle nich budou snažit nabídnout co nejlepší energeticky nenáročné komponenty.

Podle Václava Klause patří zákon k nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis kdy byl jako prezident republiky požádán. "Samotnou směrnici považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi," uvedl Klaus ve svém odůvodnění.

Prezident tvrdí, že také zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících "obnovitelné" zdroje energie a také státem požadované audity. Na své si tak podle něj přijdou pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat.

Klausovo veto pobouřilo ekologické organizace. "Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona. Srazil by domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," reagoval na prezidentovo rozhodnutí Miroslav Pech z Hnutí DUHA.

Podle Ctibora Hůlky ze společnosti Nemopas, která energetické prověrky provádí, by kvůli zákonu měla vzniknout od příštího roku poptávka po 30.000 až 40.000 průkazech ročně. Dosud podle něj roční poptávka představuje 8000 až 12.000 průkazů.

(Foto: Petr Novák, Wikipedia)

AddThis Social Bookmark Button