IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

České domácnosti skladují v průměru 225 kg elektroodpadu

Email Tisk PDF

budliny-smJak jsme na tom s recyklací elektroodpadu, ukazuje ojedinělý projekt svozu elektroodpadu přímo z domácností - BUĎ LÍNÝ, který v ČR funguje již 8 měsíců.

Přestože se povědomí o recyklaci elektroodpadů neustále zvyšuje a počet sběrných míst roste, málokterá česká domácnost se svých nepotřebných elektrozařízení zbavuje pravidelně. "Když jsme službu BUĎ LÍNÝ spouštěli, báli jsme se, jestli hranice 150 kg pro individuální odvoz není pro běžného občana příliš vysoká. I proto jsme se nakonec rozhodli doplnit službu ještě o balíkový odvoz s limitem 25 kg. Už v prvních 3 měsících se ale ukázalo, že naše obavy byly zbytečné. Balíkový odvoz je využíván méně a průměrná váha jedné objednávky je 225 kg," říká Petr Kubernát, výkonný ředitel kolektivního systému REMA.

 

To, že jsou někteří lidé ochotní skladovat elektroodpad opravdu dlouho, ukazuje případ rekordní objednávky. "K recyklaci bylo z jedné jihomoravské domácnosti odvezeno neuvěřitelných 2880 kg elektroodpadu," uvádí Petr Kubernát. Novinkám jsou však tradičně otevřenější v Praze a Středočeském kraji, odkud pochází 50% všech objednávek. Mezi nejčastěji svážená elektrozařízení patří lednice či pračka, najdou se však i takové rarity jako je například solárium nebo hrací automat.

 

Díky službě BUĎ LÍNÝ je recyklace elektroodpadu dostupná pro každého. "Stačí zavolat na číslo 840 550 650 a domluvit se na termínu odvozu nebo na stránkách http://www.budliny.cz vyplnit elektronickou objednávku. O zbytek se postaráme my," dodává Petr Kubernát.

 

1340802482_27.6.AutoRema

REMA Systém, a.s. je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech.

Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí - zabezpečení efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). REMA Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. Stěžejními projekty společnosti jsou ZELENÁ FIRMA, ZELENÁ OBEC a ZELENÁ ŠKOLA, do kterých je v současné době zapojeno přes dva tisíce subjektů. Novým projektem zaměřeným na širokou veřejnost je služba pro občany BUĎ LÍNÝ. Více na http://www.remasystem.cz.

 

1340802534_27.6.autorema3

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

FOR ELEKTRO 2012: Inteligentní domácnost bude letos žhavé téma

forelektroV tzv. inteligentní domácnosti není pro obyvatele problém ovládat topení nebo klimatizaci telefonem, přepínat televizní kanály nebo pustit pračku pomocí tabletu či na dálku zalít zahradu při parném počasí. Dálkově ovládané spotřebiče a vybavení domácnosti budou jedním ze žhavých témat letošního veletrhu FOR ELEKTRO. Ten se uskuteční 18. – 22. 9. 2012 v prostorách PVA EXPO PRAHA v Letňanech jako souběžná akce s veletrhem FOR ARCH.