IT Dům

magazín: Inteligentní dům

 • Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma

Mezi ekologickými Oskary v soutěž E.ON Energy Globe Award ČR 2012 vítězily i futuristické rodinné domy

Email Tisk PDF

31_Lhota_kutil-smMezi ekologickými Oskary v soutěž E.ON Energy Globe Award ČR 2012 vítězily i futuristické rodinné domy. Soutěž pokračuje letos čtvrtým ročníkem a známá je také jako udílení „ekologických Oskarů“. Posláním této soutěže je národní i mezinárodní zviditelnění energeticky úsporných projektů. Spektrum soutěžících je široké, do soutěže se každoročně přihlašují nejen různě velké společnosti, ale i řada domácích kutilů, zástupci samosprávy nebo mládež se zájmem o skloubení moderní techniky a ekologie.

V letošním roce se do soutěže zapojilo celkem 165 soutěžících, kteří zaslali své projekty do sedmi kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Každá z nich nyní již zná své vítěze, ze kterých vzejde 4. října letošního roku za přítomnosti televizních kamer celkový vítěz, který postoupí do celosvětové soutěže. Televizní záznam bude možné sledovat 11. října od 21:00 na programu ČT1.

 

Při hodnocení soutěžních projektů porotu zaujaly nejen technické nápady a ekologické smýšlení, ale i osobnosti jednotlivých účastníků. V kategorii Oheň tak například velmi dobře uspěl teprve 25 letý Luboš Harník, který přes poměrně nízký věk má již registrovanou pohonnou jednotku parního motoru na Úřadě průmyslového vlastnictví. Ačkoli absolvoval odbornou střední školu, v oblasti využití alternativních zdrojů energie je skvěle orientovaný zejména díky pilnému samostudiu.

 

Mezinárodní porota složená z řad odborníků na problematiku hospodárného využívání energií měla, jako již každoročně, nelehký úkol vybrat v každé kategorii vždy tři nejlepší projekty:

 

KATEGORIE ZEMĚ

1. místo: Ostrovní dům / Ing. Arch. Pavel Fojt (Praha)

2. místo: Pasivní administrativní budova OTAZNÍK / INTOZA s.r.o. (Ostrava)

3. místo: Cihelný blok Heluz Family 2in1 / HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. (Dolní Bukovsko)

 

KATEGORIE OHEŇ

1. místo: Nemocnice Nové Město na Moravě – energetické úspory se zárukou / AB Facility a.s. (Praha)

2. místo: Využití odpadního tepla objektů IDSC Mladá Vožice / IDSC, spol. s.r.o. (Mladá Vožice)

3. místo: Ekologická parní mikrokogenerační jednotka / Luboš Harník (Napajedla)

 

KATEGORIE VODA

1. místo: Projekt vodního hospodářství – Horská chata Kleť / JUDr. Ladislav Faktor (České Budějovice)

 1. místo: Systém výdeje kapalin do ostřikovačů FlowControl / FlowControl s.r.o. (Třebíč)

 2. místo: Byty Ostrava / WATERSAVERS, s.r.o. (Brno)

 

KATEGORIE VZDUCH

1. místo: Ekologicky vstřícné hotelnictví; společenská odpovědnost a ekologie začíná prvně
u člověka /
Hotel ADRIA (Praha)

2. místo: Plnicí stanice „CNG“ a její využití v pekárně Srnín / K III, spol. s r.o. (České Budějovice)

3. místo: Phoenix / Phoenix Air s.r.o. (Letohrad)

 

KATEGORIE MLÁDEŽ

1. místo: Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější základní školu
v Praze 13 /
ENESA a.s. (Praha)

2. místo: Mini GLOBE Games / Gymnázium Kadaň (Kadaň)

3. místo: Ekologický portál pro MŠ a ZŠ / Junák – svaz skautů a skautek ČR středisko Vavéha (České Budějovice)

 

KATEGORIE OBEC

1. místo: Exkurzní centrum kogenerační výroby / Tepelné hospodářství Trhové Sviny, spol. s.r.o. (Trhové Sviny)

2. místo: Využití OZE pro zásobování teplem Města Bechyně / ERDING, a.s. (Brno)

3. místo: Úspory energií v obci Kouty / Obec Kouty

 

KATEGORIE KUTIL

1. místo: Ekologický dům do extrémních podmínek / Bohumil Lhota (Zásada)

2. místo: měřícídům.cz / Ing. Radim Štefan (Mělník)

3. místo: Pasivní dům ze slámy se zemním výměníkem a TS / Jaroslav Šintaj (Albrechtice)

 

31_Lhota_kutil-s

 

Vítěz kategorie Kutil - otáčivý dům do estrímních podmínek, projekt předložil Bohumil Lhota
(zdroj: stránky soutěže)

 

Vítězové jednotlivých kategorií získají od generálního partnera, společnosti ŠKODA AUTO – Česká republika roční zápůjčku vozu ŠKODA Citigo na stlačený zemní plyn (CNG) a další velmi zajímavé ceny od ostatních partnerů soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Tyto ceny budou prozrazeny v rámci slavnostního vyhlášení, které bude odvysíláno 11. října 2012 od 21:00 na programu ČT1. Celkový vítěz, který vzejde ze 7 nominovaných projektů a získá nejvíce hlasů z veřejného hlasování, obdrží jako hlavní cenu od generálního partnera ŠKODA AUTO – Česká republika, automobil ŠKODA Citigo na CNG. Dále se může těšit na malou plničku CNG Compact MJ05 od společnosti MOTOR JIKOV Group. O tomto definitivním vítězi může rozhodovat svým hlasováním právě široká veřejnost, a to na stránkách www.energyglobe.cz od 20. 6. do 16. 9. 2012.

 

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR:

E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí v České republice. Vyznamenává energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí.

Přihlásit svůj projekt do soutěže může každý, kdo má v oblasti úsporného hospodaření s energiemi co říci. Je tedy jedno, zda se jedná o podnik, soukromou osobu, nestátní organizaci, obec či školu. Podmínkou je, aby byl projekt již realizován, nebo existoval ve fázi dokončení.

Odborná porota vyhodnotí všechny přihlášené projekty, v každé kategorii nominuje vždy tři z nich a určí zároveň i vítěze. O celkovém vítězi rozhodne široká veřejnost formou hlasování od 20. června do 16. září na www.energyglobe.cz a diváci v sále v rámci slavnostního vyhlášení. Nominované i vítězné projekty jednotlivých kategorií budou představeny v tisku a získají certifikát soutěže. Vítězný projekt postoupí mezi nominované projekty mezinárodní soutěže Energy Globe World Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. To bylo založeno v Rakousku v roce 1999 Wolfgangem Neumannem, který se již více než čtvrt století věnuje oblasti úspor energií.

 

Soutěžní kategorie:

 • Země: projekty na téma zemědělství, energetické plodiny, stavební materiály, budovy, izolace, pozemní komunikace.

 • Oheň: projekty na téma získávání, distribuce a dodávek energie a efektivního využívání energie ve všech oblastech jejího použití, využití obnovitelných zdrojů energie.

 • Voda: projekty na téma získávání pitné vody, rozličné využití a možnosti úprav vody, omezení a likvidace odpadních vod, lodní doprava, ochrana podzemních vod.

 • Vzduch: projekty na téma ochrany čistoty ovzduší, zlepšení kvality ovzduší ve vnitřních prostorách, optimalizace spalovacích procesů, snížení emisí skleníkových plynů.

 • Mládež: projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které podporují ekologické myšlení mladých a veškeré takové aktivity uskutečněné mládeží či školami.

 • Obec: projekty a opatření z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o které se zasloužila obec.

 • Kutil: všechny malé i velké projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracoval člověk v domácnosti.

 

Odborná porota soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012:

 • Ing. Wolfgang Neumann – zakladatel soutěže Energy Globe Award a čestný předseda poroty

 • Prof. Dr. Petra Denk – profesura v oboru energetika a podniková ekonomika na Vysoké škole aplikovaných věd (HAW) v Landshutu, vedoucí Institutu systémového energetického poradenství

 • Prof. Ing. Ivo Doležel, CSc. - zástupce vedoucího, oddělení elektrofyzika, AV ČR

 • Pavel Hájek – mediální poradce

 • Ing. Irena Plocková – poradce pro energetiku

 • Prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr. h. c. - ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK

 • Doc. Ing. Ladislav Rolínek, Ph.D. - děkan Ekonomické fakulty Jihočeské Univerzity

 • Markus Rövekamp – managing director, CYRCO Consulting GmbH

 • Dipl. Ing. Matthias Schmuderer – odborný poradce, Associate Partner BASE TECHNOLOGIES

 • Dipl. Inform. Thomas Schulz, MBA – spoluzakladatel a člen představenstva Entelios AG, vyvíjí a zabývá se "zelenými projekty" a úsporami, investor, zakladatel burzy Cybernet AG, poradce

 • Mirjam Schwan – zástupkyně výkonného člena představenstva, Česko-německá obchodní a průmyslová komora

 • Ing. Martin Škopek, Ph.D. - energetický auditor, jednatel Energy Consulting

 • Ing. Roman Šubrt – energetický auditor, jednatel Energy Consulting

 

Cena eko energie

Cena eko energie společnosti E.ON je součástí soutěže nejlepších energeticky úsporných projektů E.ON Energy Globe Award ČR, která navazuje na nejvýznamnější celosvětové ocenění na poli ochrany životního prostředí Energy Globe Award.

 

Smyslem vzniku této ceny je přirozeně podpořit aktivní přístup k ochraně životního prostředí.
V souladu se svou dlouhodobou strategií prosazování ekologie a energetické efektivity se tak společnost E.ON rozhodla ocenit jeden z projektů  v kategorii Mládež, který se dostal do užší nominace letošního kola E.ON Energy Globe Award ČR.

 

Ten projekt, který pak v rámci hlasování širokou veřejností obdrží nejvíce hlasů, získá finanční částku ve výši 298 041 Kč.

 

Tato částka vychází z objemu ekologicky šetrné elektřiny prodaného zákazníkům E.ON Energie, a.s. z řad domácností (produktová řada EkoElektřina) a podnikatelů (produktová řada EkoStandardPower).

 

O vítězi v této kategorii má široká veřejnost možnost hlasovat od 20. června do 16. září na stránkách www.energyglobe.cz.

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #1 René 2015-09-08 12:16
Akorát mi to přijde hodně v přírodě. Kde tam zaparkuji své nové auto, které má chiptuning http://camp-performance.cz/ K tomuto stylu se to asi nehodí.