IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

První Full HD 3D projektor Panasonic pro domácí kina

Email Tisk PDF

Full HD 3D projektor Panasonic pro domácí kinaPanasonic představil svůj první 3D projektor pro domácí kina s rozlišením Full HD (1080p, 1920x1080 bodů), který uvádí od října 2011 na český trh. Model s označením PT-AT5000E je dle tiskové zprávy také prvním 3D projektorem na světě, který využívá technologie průhledných LCD panelů na frekvenci 480 Hz v kombinaci s technologií Overdrive. Výsledkem je výrazné omezení dvojitých linií v obraze (tzv. crosstalk). O vynikající obraz ve dvourozměrné i třírozměrné podobě se stará nový optický systém s poměrem kontrastu 300 000:1 a svítivostí 2 000 lumenů.

S novým domácím projektorem Panasonic si má divák vychutnat filmy v kvalitě, která odpovídá představám jejich tvůrců, a nabídne zážitek, jenž si podle výrobce v ničem nezadá se špičkově vybaveným kinosálem. Na vývoji PT-AT5000E spolupracovali i odborníci z filmových laboratoří Panasonic Hollywood Laboratory, kteří se mimo jiné výrazně podíleli na vývoji 3D blu-ray disků a definici oborových standardů pro trojrozměrné zobrazení.

Parametry 3D obrazu lze doladit pomocí funkcí 3D Viewing Monitor a 3D Picture Balance. Díky první ze jmenovaných funkcí lze 3D efekt nastavit podle velikosti obrazu tak, aby odpovídal zavedeným bezpečnostním a zdravotním požadavkům. Funkce 3D Picture Balance zase umožňuje zobrazit obraz pro levé a pravé oko souběžně vedle sebe a následně ho upravit podle momentální potřeby. Mezi další nadstandardní funkce patří konverze běžného dvourozměrného obrazu do 3D, kdy má uživatel k dispozici pět různých typů 3D efektu.

Projektor má infračervený vysílač pro aktivní synchronizaci s 3D brýlemi. Diváci tak mohou použít stejný typ brýlí jako majitelé 3D televizorů Panasonic VIERA, tj. modely TY-EW3D10E, TY-EW3D2LE, TY-EW3D2ME a TY-EW3D2SE (brýle se prodávají samostatně jako doplňkové příslušenství). Pokud je zapotřebí synchronizovat signál na delší vzdálenost, lze dokoupit i samostatný infračervený vysílač ET-TRM110.

Pro 3D Projektor PT-AT5000E nabízí bohaté možnosti úpravy a nastavení obrazu. Nároční filmoví diváci, kteří mají širokoúhlé plátno s poměrem stran 2,35:1, ocení funkci Inteligentní paměť objektivu (Intelligent Lens Memory). Tento typ širokoúhlého plátna sice nejlépe navozuje atmosféru velkého kinosálu, ale zároveň přináší jisté omezení – při promítání filmů s poměrem stran 4:3 nebo 16:9 je nezbytné manuálně upravit zoom a ostření, aby se promítaný obraz vešel do plátna. S funkcí Intelligent Lens Memory tato komplikace odpadá. Do paměti projektoru lze totiž uložit šest různých nastavení zoomu/ostření a přednastavené hodnoty pak snadno aktivovat stiskem příslušného tlačítka. PT-AT5000 má rovněž autodetekci poměru stran, takže umí automaticky přepnout nastavení mezi standardním širokoúhlým zobrazením 16:9 a „kinosálovým“ 2,35:1.

Mezi další přednosti patří dva 12voltové terminály a podpora technologie VIERA Link, díky níž lze dálkovým ovladačem ze základní výbavy ovládat nejen projektor, ale i jiná kompatibilní zařízení značky Panasonic.

Nastavení a instalace projektoru jsou podle výrobce naprosto jednoduché. Projektor je vybaven 2x zoomem, takže už ze vzdálenosti 3,6 metru od projekční plochy lze mít obraz s úhlopříčkou 305 cm! Stejně jako předchozí modely má PT-AT5000E posuvný objektiv, který umožňuje 100procentní vertikální a 26procentní horizontální posuv obrazu. Projektor je tudíž možné bez problémů umístit těsně pod strop nebo na zeď.

Zadní panel projektoru nabízí celou řadu přípojných míst pro různé typy videosignálu. Projektor má tři terminály HDMI verze 1.4 a dva vstupy pro Component Video. Vstupy HDMI jsou kompatibilní se standardy x.v.Colour a Deep Colour (podpora 12bitové barevné hloubky).

Nový projektor se podle tiskové zprávy vyznačuje nejen luxusní funkční výbavou, ale také šetrností vůči životnímu prostředí. Inteligentní správa napájení reguluje výkon lampy podle zobrazovaného obsahu. U temnějších scén, kde není nutný maximální jas, lampa automaticky omezí výkon, čímž se snižuje průměrná spotřeba projektoru o 10 %.

3D projektor Panasonic PT-AT5000E je k dispozici od října 2011 za doporučenou maloobchodní cenu 83.990 Kč, uvedla česká pobočka výrobce.

Full HD 3D projektor Panasonic pro domácí kina

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Mobilní domy - jaké jsou a jaký si vybrat?

67elcona-smO mobilní domy je podle některých marketingových statistik letos o dost větší zájem než o inteligentní domy. Zjevně lidé preferují ekonomické aspekty před komfortem spojovaným s inteligentním domem. Ale dnešním standardem jsou již mobilní domky s komfortem bydlení dosahujícím úrovně srovnatelné s klasickými domy. Co jsou to tedy mobilní domy, nazývané také mobilheimy, jaké možnosti existují a kolik stojí? Hlavním smyslem těchto domů je vyřešení bydlení v poměrně krátké době, a to finančně nenáročně. A při tom je dům stále mobilní a tedy ho lze kdykoliv přestěhovat.