IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Positro: chytrý dům HAIDY uspoří energii až o třetinu

Email Tisk PDF

Haidy-smSystém inteligentního bydlení HAIDY ušetří finanční náklady na spotřebu energií až o třetinu, uvedli ve středu v první den veletrhu FOR ARCH v Praze zástupci firmy Positro, která systém dodává. Děje se tak díky optimálnímu přizpůsobení chodu domácnosti potřebám uživatele a také aktivní „spolupráci“ domu s okolním prostředím. Systém HAIDY uživateli poskytuje aktuální přehled o spotřebě všech spotřebičů a okruhů v domácnosti. Umožňuje aktivně ovládat jednotlivé části domu i spotřebiče s největším podílem na energetické náročnosti bydlení. Úspora energie v tomto případě dle měření společnosti PRE dosahuje 15 až 30 %.

Modul řízení spotřeby energie neboli Energy Management je jednou z řady pokročilých funkcí systému HAIDY. Ten prostřednictvím přívětivého a intuitivního uživatelského rozhraní, např. přes obrazovku PC nebo dotykový displej tabletu či chytrého telefonu, umožňuje ovládat světla, zásuvky, topení, klimatizaci, okna, žaluzie, multimédia, zabezpečení a další části domácnosti. To vše v případě potřeby i na dálku, stačí připojení k internetu. Systém tak výrazně zvyšuje komfort i bezpečnost bydlení a snižuje energetickou spotřebu domácnosti.

Pořízení systému inteligentního bydlení přijde na 3 až 6 % celkové ceny domu, návratnost investice je právě díky úspoře finančních prostředků za energie spočítána na 8 až 10 let. Inteligentní domácnost již není dostupná jen pro nejmajetnější vrstvy společnosti, ale i pro střední třídu, uvedli zástupci firmy Positro. Například v Německu a Rakousku je v současnosti zhruba 40 % nově stavěných domů „inteligentních“. Nezávislé studie předpovídají v několika nejbližších letech růst trhu až o 500 %.

„Neustále rostoucí ceny energií a také směrnice EU podporující energeticky úsporné budovy přispějí k boomu tohoto odvětví. V rozvinutých ekonomikách již je v plném proudu, v České republice jsme právě na jeho počátku,“ prohlásil Milan Rusnák, výkonný ředitel a člen představenstva společnosti Positro, dodavatele systému inteligentního bydlení HAIDY. Co vše umí tento chytrý dům, se návštěvníci mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2011 dozvědí v prezentačním prostoru HAIDY (stánek B13, hala 5, veletržní areál Praha Letňany) po dobu konání veletrhu, tedy od středy 21. 9. do neděle 25. 9.

Haidy

Více viz: www.haidy.cz

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Inteligentní dům nezávislým pohledem ze současnosti

dslClaneksmV srpnu jsme informovali o otevření nového ukázkového domu v Praze 4, který oznámila v médiích společnost Insight Home a.s. a prezentovala to jako centrum propagující řešení inteligentní domácnosti pro střední Evropu. (Viz článek na IT Dům: ČTK popularizuje řešení inteligentní domácnosti projektu inHome). Zajímavý pohled očima nezávislého návštěvníka, který přemýšlí, jaký má či naopak nemá ta či ona futuristická vychytávka smysl pro praktický život, zveřejnil minulý týden web dsl.cz.