IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Positro: chytrý dům HAIDY uspoří energii až o třetinu

Email Tisk PDF

Haidy-smSystém inteligentního bydlení HAIDY ušetří finanční náklady na spotřebu energií až o třetinu, uvedli ve středu v první den veletrhu FOR ARCH v Praze zástupci firmy Positro, která systém dodává. Děje se tak díky optimálnímu přizpůsobení chodu domácnosti potřebám uživatele a také aktivní „spolupráci“ domu s okolním prostředím. Systém HAIDY uživateli poskytuje aktuální přehled o spotřebě všech spotřebičů a okruhů v domácnosti. Umožňuje aktivně ovládat jednotlivé části domu i spotřebiče s největším podílem na energetické náročnosti bydlení. Úspora energie v tomto případě dle měření společnosti PRE dosahuje 15 až 30 %.

Modul řízení spotřeby energie neboli Energy Management je jednou z řady pokročilých funkcí systému HAIDY. Ten prostřednictvím přívětivého a intuitivního uživatelského rozhraní, např. přes obrazovku PC nebo dotykový displej tabletu či chytrého telefonu, umožňuje ovládat světla, zásuvky, topení, klimatizaci, okna, žaluzie, multimédia, zabezpečení a další části domácnosti. To vše v případě potřeby i na dálku, stačí připojení k internetu. Systém tak výrazně zvyšuje komfort i bezpečnost bydlení a snižuje energetickou spotřebu domácnosti.

Pořízení systému inteligentního bydlení přijde na 3 až 6 % celkové ceny domu, návratnost investice je právě díky úspoře finančních prostředků za energie spočítána na 8 až 10 let. Inteligentní domácnost již není dostupná jen pro nejmajetnější vrstvy společnosti, ale i pro střední třídu, uvedli zástupci firmy Positro. Například v Německu a Rakousku je v současnosti zhruba 40 % nově stavěných domů „inteligentních“. Nezávislé studie předpovídají v několika nejbližších letech růst trhu až o 500 %.

„Neustále rostoucí ceny energií a také směrnice EU podporující energeticky úsporné budovy přispějí k boomu tohoto odvětví. V rozvinutých ekonomikách již je v plném proudu, v České republice jsme právě na jeho počátku,“ prohlásil Milan Rusnák, výkonný ředitel a člen představenstva společnosti Positro, dodavatele systému inteligentního bydlení HAIDY. Co vše umí tento chytrý dům, se návštěvníci mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2011 dozvědí v prezentačním prostoru HAIDY (stánek B13, hala 5, veletržní areál Praha Letňany) po dobu konání veletrhu, tedy od středy 21. 9. do neděle 25. 9.

Haidy

Více viz: www.haidy.cz

AddThis Social Bookmark Button