IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Slovenský návrh přenosné čističky skvrn zvítězil v soutěži o nejlepší spotřebič budoucnosti Electrolux Design Lab 2011

Email Tisk PDF

Electrolux-winnerSlovák Adrian Mankovecký z Akademie výtvarných umění v Bratislavě zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší spotřebič budoucnosti Electrolux Design Lab 2011. Jeho přenosná pračka a čistička skvrn předčila 1.300 konkurenčních návrhů z více než 50 zemí. Z osmi finalistů vybrala slovenský návrh 7. září v Londýně odborná porota. Posuzovala intuitivní design, inovaci a uživatelský komfort. Do finále se kromě tohoto spotřebiče dostaly futuristické návrhy vysavače, mobilní plotýnky, mikrovlnky, mnohaúčelového ohřívače/chladničky, opékače bagelů, mixéru a vařiče.

Každoroční soutěž Electrolux Design Lab měla nyní již devátý ročník. Letos byli pozváni studenti průmyslového designu, aby se zabývali tématem Inteligentní mobility domácích spotřebičů.

Přenosná pračka a čistička skvrn má dvě složky. Umístí se z obou stran na znečištěnou textilii a vybere vhodný čistící program. Záporné ionty a pára odstraní skvrny. Spotřebič pohání bio baterie na cukr, a lze ho použít prakticky kdekoliv na světě.

Cenu za druhé místo má mnohoúčelový přenosný ohřívač nebo chladící zařízení Ribbon (Stuha), který navrhla Enzo Kocak z Monash University v Austrálii. Třetí místo obsadil Mixér Smoobo v podobě míče od Roseanne de Bruin z Massey University na Novém Zélandu. Ocenění „People´s Choice Award“, které vzešlo z hlasování veřejnosti na internetu, získal návrh přenosné mikrovlnné trouby Onda od Matthewa Schwartze z California State University Long Beach v USA. Matthew obdržel 24% hlasů z celkových 17.000.

Ukázka vítezného návrhu ze Slovenska:

Více o dalších návrzích v předchozím článku: Finále soutěže společnosti Electrolux Design Laboratory 2011 o nejlepší spotřebič budoucnosti - hlasování do 7.9.2011

 

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Chytré bydlení – první elektronická kniha o digitální domácnosti - zdarma

Multimediální elektronickoChytré bydleníu knihu o digitální domácnosti –Chytré bydlení vydala společnost Insight Home, a.s., přední dodavatel řešení pro domácí automatizaci. Čtenářům je k dispozici zcela zdarma. Publikace vznikla v redakčním systému iBook Author od společnosti Apple Inc. a je určena pro tablety iPad. Chytré bydlení má celkem 170 stran, 514 obrázků, 28 obrazových galerií, 15 videí a 67 odborných termínů v glosáři.