IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Finále soutěže společnosti Electrolux Design Laboratory 2011 o nejlepší spotřebič budoucnosti - hlasování do 7.9.2011

Email Tisk PDF

electrolux-design-lab-2011smOsm finalistů soutěže společnosti Electrolux Design Laboratory 2011 o nejlepší spotřebič budoucnosti se utká v souboji o ocenění „People´s Choice Award“, které může ovlivnit každý. Hlasovat je možné online do 7. září 2011. Návrhy bude pak 7. září v Londýně hodnotit odborná porota. Bude posuzovat intuitivní design, inovace a uživatelský komfort. Do finále se dostaly futuristické návrhy vysavače, mobilní plotýnky, mikrovlnky, přenosné pračky a čističky skvrn, mnohaúčelového ohřívače/chladničky, opékače bagelů, mixéru a vařiče.

Jako první cenu udělí šestiměsíční stáž v Centru globálního designu Electrolux společně s finanční odměnou 5000 eur. Autor druhého nejlepšího koncept získá 3000 eur, třetí oceněný si odveze 2000 eur.

Hlasování je otevřené komukoli (omezeno pouze na 1 hlas na osobu) do 7. září 14,00 hodin na http://www.electroluxdesignlab.com.

 

electrolux-design-lab-2011

Každoroční soutěž Electrolux Design Lab má nyní již devátý ročník. Letos byli pozváni studenty průmyslového designu, aby se zabývali tématem Inteligentní mobility domácích spotřebičů. Osm mladých designérů je do finále vybráno z celkového počtu 1300 účastníků soutěže. Finalisté jsou z Jižní Korey, Austrálie, Kanady, Finska, Maďarska, Nového Zélandu, Slovenska a USA.

“Osm finalistů prokázalo tím, že se dostalo až do finále soutěže Electrolux Design Lab 2011, znalosti této problematiky a smysl pro inovace,” říká Henrik Otto z oddělení globálního designu Electroluxu. ”Zadání bylo tentokrát zvlášť náročné, a tak musíme všem členům finálové osmičky blahopřát k nekonvenčnímu myšlení a tvoři-vosti. Nyní však po nich budeme chtít, aby sami vysvětlili, proč bychom měli právě jejich návrh vybrat jako vítězný.”

Soutěžní návrhy osmi finalistů si lze prohlédnout zde na videu.

 

 

1: Vysavač Robo TAP

Země: Jižní Korea

Designér: Gyu Ha Choi

Škola: Handong Global University

Robo TAP představuje příští inteligentnější stádium vývoje robotického vysavače, který dokáže vyčistit určené místo. IPS systém s jednoduchým dálkovým ovladačem je připojen k botě nebo domácí přezůvce uživatele. Stačí špičkou boty dvakrát poklepat na znečištěné místo a Robo TAP zareaguje na tento pokyn tím, že ho vysaje. Dalším dvojím poklepáním o podlahu pokyn zrušíme a vysavač se vrátí ke svému automatickému programu. Je to stejně zábavné jako stepování, ale mnohem snazší!

 

2: Mobilní indukční plotýnka

Země: Finsko

Designér: Tommi Moilanen

Škola: Aalto University School of Art and Design

Tato inteligentní indukční plotýnka představuje prostorově úsporné řešení na cesty. Plotýnku postavte, kam potřebujete, a propojte ji se svým smart phonem. Tím získáte dálkové ovládání zabezpečené před dětmi. Aplikace pro smart phone je navržena pro používání s inteligentním balením potravin opatřeným NFC tagy s instrukcemi, jak dané jídlo správně ohřát. Aplikace pro smart phone má navíc paměť, která si intuitivně uloží způsoby, jakými jste v předchozích případech připravovali jídlo. Indukční plotýnka je provedena v lesklé černi a bílé barvě s dřevěnou rukojetí, díky které se snadno přenáší a ukládá. Při dobíjení baterie ji můžeme zavěsit na stěnu. Je to plotýnka žhavá v každém smyslu slova!

 

3: Přenosná mikrovlnka Onda

Země: USA

Designér: Matthew Schwartz

Škola: California State University Long Beach

Přenosná mikrovlnná trouba Onda představuje velice chytrou variantu spotřebiče, který se poprvé objevil v domácnostech už v roce 1955. Předem připravená jídla se dodávají v kompatibilních baleních a ohří- vají se mikrovlnným zářením. Onda se ale liší tím, že ji nasuneme na balíček s jídlem a hliník obsažený uvnitř tohoto malého ručního spotřebiče po rozlomení pojistky na obalu propojí elektrický okruh. Energii poskytují papírové baterie, díky nimž je Onda jak elegantní, tak přátelská vůči životnímu prostředí. Onda se dodává v celé škále různých barev podle vkusu zákazníka.

 

4: Přenosná pračka a čistička skvrn

Země: Slovensko

Designér: Adrian Mankovecký

Škola: Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě

Ať se touláte po světě s batohem, nebo cestujete služebně, tuto malou přenosnou pračku si určitě oblíbíte. Skládá se ze dvou oddělených částí. Umístěte je z obou stran na znečištěnou textilii a vyberte vhodný čistící program. Negativní ionty a pára osvěží vaše oblečení a odstraní skvrny. Spotřebič pohání bio baterie na cukr, a tak ho můžete použít prakticky kdekoli na světě.

 

5: Ribbon (Stuha)

Země: Austrálie

Designér: Enzo Kocak

Škola: Monash University

Ribbon je mnohoúčelový přenosný ohřívač nebo chladící zařízení. Díky jeho jedinečnému tvaru a flexibilitě ho můžeme obalit kolem nádoby s jídlem nebo pitím a její obsah ohřát nebo ochladit. Černá strana vyzařuje teplo, bílá strana chladí. Ribbon můžete svinout, nosit s sebou, rozvinout a dokonce složit tak, aby sloužil jako plotýnka. Ovládání je umístěno na boku a používání je velmi snadné. Dobíjecí termoelektrická baterie umí také obrátit proces nabíjení – když se právě nepoužívá, převádí přebytečné teplo zpátky na elektřinu.

 

6: Opékač bagelů Salvé

Země: Kanada

Designér: Kent Madden

Škola: Carleton University

Tento přenosný opékač bagelů je zvlášť vhodný pro toho, kdo si nedokáže najít dostatek času na snídani. Bagel umístěte do opékače a ten se automaticky začne otáčet. Když budete s odstínem opékaného pečiva spokojení, prostě ho vytáhnete a pochutnáte si na něm. Opékač je velice energeticky úsporný, protože ho pohánějí bio baterie na cukr, nebo se dobíjí v keramické indukční nabíječce. Teď už se nemůžete vymlouvat, že jste nestihli nejdůležitější jídlo dne!

 

7: Mixér Smoobo

Země: Nový Zéland

Designér: Roseanne de Bruin

Škola: Massey University

Použití mixéru Smoobo je nejen snadné, ale i velmi zábavné! Mixér v podobě míče jednoduše otevřete, vložíte do něj všechny přísady, uzavřete a pinkáte s ním o zem. Každý úder aktivuje kinetické baterie, které pohánějí čepele rotoru, a ty obsah dokonale rozmixují na lahodný koktejl. Na tom si pochutnáte, jakmile mixér otevřete a nalijete obsah do nádobky. Díky bublinám na povrchu Smoobo navíc nikdy nevíte, kam míč skočí, a to je právě nejzábavnější!

8: Vařič Sous-vide

Země: Maďarsko

Designér: Adam Miklosi

Škola: University of West Hungary – Institute of Applied Arts

Komůrkový vařič Sous-vide je inspirován profesionálním trendem pomalého vaření (slow food). Pomůže vám připravit vynikající zdravá jídla v předem určeném čase. Personalizovaný software pro internet a smart phone vám pomůže naplánovat jídelníček na celý týden dopředu (a tím ušetřit čas) a nakoupit potřebné suroviny. Ty jsou během přípravy neprodyšně uzavřeny ve speciálních sáčcích ve vodní lázni (72 hodin je celkem běžný čas přípravy) při přesně určené teplotě, mnohem nižší, než se běžně při vaření používá, typicky pouze kolem 60 °C. Cílem je udržet kvalitu surovin a dosáhnout velmi precizní kontroly přípravy jídla.

Viz www.electrolux.com/designlab

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Co je to inteligentní dům?

inteligentnidumAutomatika v domě? Kamerové a bezpečnostní systémy hlídají před zlodějem. Regulace tepla šetří energii. Automatické ovládání světel pomůže v noci najít toaletu. Když dítě nedorazí včas ze školy, dostanete na mobil esemesku. Po probuzení může být připravena v kuchyni ohřátá káva. Večer jedním hlasovým pokynem spustíte film v domácím kině, který ale můžete sledovat i třeba v koupelně.