IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

iRobot vysává ve Fukušimě radioaktivní nepořádek

Email Tisk PDF

fukushima-irobot-smSpeciální tým výrobce robotických vysavačů iRobot, který byl před několika měsíci vyslán do Japonska, aby zde odstraňoval škody ve fukušimské jaderné elektrárně, je stále na místě a má plné ruce práce. Před několika měsíci, když bylo Japonsko čerstvě otřeseno z ničivého zemětřesení, které napáchalo škody v jaderné elektrárně Fukušima, bylo jasné, že jedině roboti mohou pomoci s průzkumem a odstraňováním škod, které ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami napáchaly.

Společnost Tokyo Power Electric, která provozuje poškozenou jadernou elektrárnu, nyní experimentuje s novými systémy vytvořenými právě k odstranění alespoň některých radioaktivních nečistot z reaktorů. Z důvodu vysoké radiace je pobyt člověka stále životu nebezpečný, a proto jsou zde nasazováni mobilní roboti, které mohou pracovníci ovládat na dostatečně bezpečnou vzdálenost.

 

fukushima-irobot

Jednoduše se může říci, že profesionální roboti iRobot Warrior jsou napojeni na výkonné průmyslové vysavače a vysávají toxický písek a smetí. Na speciálně upraveném robotickém rameni je připevněna vysávací hlava, která se snaží z podlahy dostat co nejvíce toxického odpadu a tím snížit hladinu radiace. Pracovníci tak mohou odstraňovat toxický odpad bez jejich osobního zapojení, pouze za pomoci mobilních robotů Warrior a nechat špinavou práci na nich. Na videu níže lze vidět proces odstraňování toxického odpadu z bohužel až děsivě prázdného prostředí jaderné elektrárny Fukušima.

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Kniha Inteligentní dům

knihaIntDumJedním z prvních materiálů, který by si měl prostudovat každý aspoň trochu vážnější zájemce o problematiku inteligentních domů, je kniha Inteligentní dům, kterou napsal Miroslav Valeš. Velmi laickou populární formou vysvětluje, co to je inteligentní dům a jaké jsou nejrůznější možnosti využití nových technologií v domácnosti.