IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

HiTechSolar: Vítáme návrh, že se fotovoltaika přesune na střechy

Email Tisk PDF

1282818143_26.8.10letak_detailRESIZE-smV poslední době se hovoří o tom, jak si kvůli využití obnovitelných zdrojů energie budeme muset všichni utáhnout opasky. "Výsledkem této mediální palby je nenávist veřejnosti vůči všemu, co souvisí s výrobou čisté elektrické energie. Nejhůře si v pomyslném měřítku popularity momentálně stojí solární energie. Tato situace je však nepovedeným dílem české vlády, jejíž neuvážená rozhodnutí jdou z extrému do extrému," uvedla tento týden v prohlášení firma HiTechSolar, která se fotovoltaikou zabývá.

"Celá tato šlamastika, která nyní zmítá tuzemským fotovoltaickým trhem, je způsobena především výkyvy vlády ode zdi ke zdi. Ta nejdříve nastavila výkupní ceny extrémně vysoko a z fotovoltaiky udělala dotovaný zlatý důl. Nyní tento rozvoj extrémním snižováním cen ničí. Přitom jsme už před léty upozorňovali ERÚ na to, že výkupní cena by měla být rozdílně stanovena pro pozemní a střešní instalace, jako například v sousedním Německu. Zástupci ERÚ argumentovali tím, že chtějí zabránit pokusům o instalaci například na sklenících a garážích," prozradil ředitel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Cílem rozvoje fotovoltaiky měl být především přechod k využití čistých alternativních zdrojů energie z ekologického hlediska. Veřejnost měla být pomalu vedena k ekologickému smýšlení a ke snaze přispět k ochraně životního prostředí využitím obnovitelných zdrojů. "Bohužel došlo k opačnému efektu. Lidé se na adresu obnovitelných zdrojů začínají vyjadřovat velmi kriticky. Při pohledu na moře solárních panelů cítí zášť vůči jejich majitelům. Stejný postoj mají bohužel i k malým instalacím na střechách rodinných domků," poznamenal Mléčka. Současná hysterie kolem fotovoltaiky poškodí především obyčejné domácnosti. "Tito malí investoři si umísťují panely na střechu domu, aby především snížili účty za elektřinu, nikoli kvůli lukrativním ziskům," zdůraznil člen vedení České průmyslové asociace František Smolka.

Vláda jednala o návrhu, jak zabránit prudkému nárůstu cen energie. Podle dostupných informací z médií bylo toto jednání bouřivé. Především se hovoří o názorové neshodě ministrů ODS a TOP 09. "Podle našich informací by elektřina neměla zdražit o více než 10 procent. Navíc dotování fotovoltaických elektráren nezaplatí jen spotřebitelé, ale také producenti solární energie skrze novou daň. Část má zaplatit také ČEZ, který se na solárním boomu přiživil nejvíce," dodal Mléčka.

Vláda chystá novelu zákona, podle které budou podporovány jen střešní systémy. Řadu firem ze solárního byznysu, které se věnovaly pouze velkým projektům, tímto zlikviduje. Už nyní roste počet společností, které avizují ukončení činnosti ke konci tohoto roku. "Společnost HiTechSolar se naštěstí nesoustředí pouze na jeden segment fotovoltaického trhu. Střešní instalace tvoří významnou část našeho obratu. Vítáme tedy skutečnost, že se volná kapacita z desítek MWp přesune na střechy. Jsme připraveni i na extrémně nízké výkupní ceny. Navíc naše know-how využíváme i na zahraničních trzích," sdělil Mléčka.

Viz: www.hitechsolar.cz

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Co je to za magazín IT Dům?

ITDumsmCo je to IT Dům? Internetový magazín zaměřený na problematiku využívání nových technologií v domácnosti určený pro širokou laickou ale i odbornou veřejnost. Klíčovými slovy, na které se pokoušíme zaměřit, jsou inteligentní dům, chytrý dům, automatizovaná domácnost a další související otázky z oborů bydlení, domácí spotřebiče, stavebnictví apod. A stejně tak nabídnout platformu pro prezentaci podnikatelských subjektů a jejich produktů a služeb z oboru. Je zde k tomu k dispozici Katalog firem, Diskusní fórum a možnost publikace PR zpráv v rubrice Tiskové zprávy, a to vše zdarma, resp. za manipulační poplatek. A tím si krom prezentace na portálu pro přesně zaměřenou cílovou skupinu, pomoci i ve vylepšování SEO vašich internetových stránek.