IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Konference Inteligentní digitální domácnost 2010 předpověděla trendy

Email Tisk PDF

insight-smÚspory energií (kvůli čekanému zdražování i o desítky procent), bezpečí, ale i elektronické zdravotnictví budou patřit podle odborníků mezi hlavní trendy v oblasti inteligentních technologií pro dům a domácnost pro rok 2011. Na konferenci Inteligentní digitální domácnost 2010, kterou v rámci veletrhů For Arch a For Elektro v Praze pořádalo ve čtvrtek 23. září 2010 nakladatelství Sdělovací technika a jejímž mediálním partnerem byl i náš magazín IT Dům, to předpověděl David Lesch, obchodní ředitel firmy AV MEDIA, specializující se na dané technologie.

Dalšími trendy v oboru podle něho budou v zábavě: mobilita (ale ne pouze bezdrát, ale v kombinaci s kabely, protože éter začíná být přetížený), 3D (novinkou je, že je třeba být blíž k obrazovce, než bývalo u televize zvykem, aby byl vjem prostoru působivější), herní konzole (sedačky se budou pohybovat, nové velkofilmy, jako např. nový Harry Potter, se již točí s pohybem sedačky, tato technologie se dostává z amerických domácností do velkokin), a obecně vše směřuje k integraci nejrůznějších prvků inteligentního domu.

 

avmedia

Inteligentní digitální domácnost 2010: David Lesch z AV MEDIA

 

Elektrotechnický gigant Siemens na konferenci představoval své bezdrátové intergované řešení inteligentního domu Sinco Living. Jeho zástupce Michal Bassy mj. prezentoval novinku, a to vzdálené ovládání systému Sinco Living v rodinném domě nebo bytě po internetu. (Demo webového přístupu najdete na stránkách Siemensu zde: www.siemens.cz/siemjet/cz/home/sibt/synco-living/o-systemu/ovladani resp. přímo zde: http://88.100.254.137:9000/main.app?user=User&pwd=User). O systému Synco Living jsme psali loni v článku: Elektronický gigant Siemens a jeho systém řízení domácnosti.

SincoLiving-web

Demo internetové vzdálené správy Sinco Living od Siemensu

siemens

Inteligentní digitální domácnost 2010: Michal Bassy, Siemens

 

Jan Průcha ze společnosti Insighte Home, která se specializuje na kompexní řešení inteligentní domácnosti, uváděl na příkladech, že inteligentní dům je dnes již realitou dostupnou pro běžné zákazníky. Jedním z impulsů pro masovější používání je iPad od firmy Apple, která  tím zlevnila o jeden řád cenu dotykových displejů. Z novinek v oblasti zmínil mj. zatemňování pomocí chytrých elektronických skel, z praktického užití jeho firma zaznamenala zájem o elektronický nákup potravin apod.- spíž má proto v inteligentním domě přístup i z venku, aby se dovnitř dostala dodávková firma. Stránky firmy www.insighthome.eu.

 

insight

Inteligentní digitální domácnost 2010: Jan Průcha, Insight Home

Firma ENcontrol představila své řešení, které klade důraz na úsporu energií inteligentních budov a návratnost investic do čtyř let. Zástupce firmy Petr Šlechta uvedl, že dodávají zařízení na optimalizaci větrných a solárních elektráren za cenu od cca 12000 Kč. Stránky firmy www.encontrol.eu

encontrol

Inteligentní digitální domácnost 2010: Model firmy ENcontrol pro fotovoltaické elektrárny

Jiří Havlík z Institutu mikroelektronických aplikací představoval spolupráci jejich institutu při rozšiřování nového standardu bezdrátové komunikační technologie ZigBee  a dále účast jeho ústavu na rozsáhlém mezinárodním vývojovém projektu chytré lékařské péče o pacienty v nemocnicích i doma, mj. pomocí implantovaných senzorů. Stránky ústavu: www.ima.cz

Profesor Pavel Ripka, který vyučuje v novém oboru Inteligentní budovy na ČVUT v Praze, referoval  o více než ročních zkušenostech a akademické práci. V prvním i druhém ročníku je zhruba  40 posluchačů. Více o tomto studiu: ib.cvut.cz.

 

cvut

Inteligentní digitální domácnost 2010: Ukázka nové výukové laboratoře na ČVUT

 

O konferenci viz:

Inteligentní digitální domácnost je trend

www.stech.cz

www.forarch.cz

forarch

For Arch 2010

ForarchAbb

Expozice For Elektro 2010

 


AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Kniha Inteligentní dům

knihaIntDumJedním z prvních materiálů, který by si měl prostudovat každý aspoň trochu vážnější zájemce o problematiku inteligentních domů, je kniha Inteligentní dům, kterou napsal Miroslav Valeš. Velmi laickou populární formou vysvětluje, co to je inteligentní dům a jaké jsou nejrůznější možnosti využití nových technologií v domácnosti.