IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Kritika z ČR: Německo utiskuje český fotovoltaický trh

Email Tisk PDF

1274779792_panely_detail-smVelký nedostatek komponentů trápí české producenty solární energie. Rádi by stavěli nové sluneční elektrárny, nemají však z čeho. Dodavatelé fotovolaických systémů upřednostňují zásobování německého trhu, světové solární velmoci. Ostatní státy EU přicházejí na řadu až po pokrytí objednávek západních sousedů.

"Německo je v oboru fotovoltaiky na světové špičce, což výrobci komponentů velmi dobře vědí. Své dodávky tedy prioritně směřují do této země. Německo díky státní podpoře obnovitelných zdrojů disponuje velkým počtem investorů. Ti původně realizovali své projekty ve Španělsku. V loňském roce tam však došlo k omezení a znevýhodnění podmínek, proto přesunuli své investiční aktivity zpět do Německa. Řada tamních podnikatelů směřuje své investice i do Česka,“ přiblížil jednatel společnosti HiTechSolar Ivo Malušek.

Německý fotovoltaický trh již delší dobu zažívá obrovský boom. Přispívá k němu také pololetní stanovení výše výkupních cen, zatímco u nás mají roční platnost.

"Díky aktuálním výhodným výkupním cenám mají němečtí podnikatelé o realizaci solárních projektů velký zájem. Koncem června toto výhodné pololetí končí a měla by být stanovena nová výše výkupních cen.

Spekuluje se však, že termín stanovení cen může být bohužel ještě prodloužen, možná až do konce roku. Tato skutečnost by způsobila krizi na tuzemském trhu. Problém s nedostatkem komponentů by se ještě prohloubil,“ nastínil vývoj situace Malušek.

Podle jeho slov musejí tuzemské firmy na dodávku potřebných technologií k výstavbě solárních elektráren velmi dlouho čekat.

"Český trh se nyní orientuje na velké projekty, které vyžadují dodávky velkého množství komponentů. Dodavatelé bohužel často ani nejsou schopní potřeby trhu uspokojit,“ vysvětlil jednatel společnosti HiTechSolar.

www.hitechsolar.cz

AddThis Social Bookmark Button