IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Má erupce sopky na Islandu dopad na produkci solárních elektráren? * Loňský výbuch vulkánu na Aljašce snížil výrobu energie až o 15 %

Email Tisk PDF

800px-Eyjafjallajokull-April-17-smZprávy o nedávném výbuchu vulkánu na Islandu se objevily snad ve všech médiích. Sopečná erupce ovlivnila řadu oblastí lidské činnosti, z nichž nejvíce diskutované bylo omezení letecké dopravy. Pesimistické předpovědi hovoří o několikaměsíčním trvání těchto erupcí. Tato skutečnost by se velmi negativně mohla projevit také v poklesu produkce solárních elektráren v Česku. Odborníci na fotovoltaiku srovnávají změny po loňském výbuchu sopky na Aljašce, kdy zaznamenali snížení výroby energie až o 15%.

"Sopečná erupce takového rozměru bude mít jistě určitý sekundární vliv i na tuzemskou fotovoltaiku. Není vyloučeno, že v nadcházejících měsících bude intenzita slunečního svitu omezena, což by mohlo mít dopad na produkci solárních elektráren,“ přiznal investiční ředitel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka, s tím, že snížení výroby energie zatím nezaznamenal.

"K poklesu produkce bohužel ještě může dojít. Podobným příkladem je loňský výbuch sopky na Aljašce, který zapříčinil deštivé měsíce květen a červen. V těchto měsících jsme zaznamenali pokles produkce až o 15% ve srovnání se statistikou z roku 2008," prozradil Mléčka.

Pokud by se pesimistické předpovědi o pokračování erupcí naplnily, měl by islandský vulkán negativní dopad na rentabilitu investic do fotovoltaiky. "Stejně tak by bohužel byly postiženy i další obory, jako například zemědělství. Jednalo by se tedy o fatální dopad na celou společnost. Nepředpokládáme však, že by se tyto negativní prognózy naplnily," sdělil investiční ředitel společnosti HiTechSolar.

Společnost HiTechSolar se na českém trhu fotovoltaických systémů pohybuje již od roku 2004. Má za sebou realizaci řady úspěšných projektů od velkých solárních parků po malé střešní instalace.

Viz: www.hitechsolar.cz

800px-Eyjafjallajokull-April-17-s

Erupce sopky Eyjafjallajökull, Island 17. dubna 2010

Creative Commons © Árni Friðriksson

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #1 phyto sc 2014-08-17 08:41
This page certainly has all of the information I wanted about this subject
and didn't know who to ask.
 

Newsflash

Co je vícezónové ozvučení? - 2. díl o zvuku

revoxsmV minulém díle jsme si představili obecné možnosti ozvučení a ovládání moderního domova. Co vše je ale třeba k tomu, abyste si mohli vychutnat v prvním díle popsané pohodlí? Na to budeme společně hledat odpověď v následujících dílech našeho seriálu. Tentokrát si popíšeme, co takové vícezónové ozvučení (v anglicky mluvících zemích je používán termín multiroom audio) vlastně je a jaké technologie se pro jeho vybudování používají.