IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Obraz, který topí: infratopení

Email Tisk PDF

DSCN9280smObraz nebo zrcadlo a topí? Takové řešení vystavovala rakouská společnost IHS - Infrarot Heizsysteme GmbH na nedávné výstavě Domov a teplo 2009 v Lysé nad Labem, o níž jsme psali v září 2009. Princip sálavého vytápění infrapanely je obdobný vytápění kachlovými kamny. Karbonové vlákno uvnitř panelu průchodem elektrické energie ohřívá povrch panelu, na němž vzniká sálání vysokého stupně účinnosti.

Sálavé teplo má oproti konvenčnímu způsobu vytápění několik výhod. Sálání ohřívá z větší části stejně jako slunce pouze pevné předměty a nikoliv vzduch. Od ohřátých stěn, podlah, stropů a nábytku se teprve druhotně ohřívá vzduch. Nedochází tak k cirkulaci vzduchu a nerovnoměrnému rozložení teplot v místnosti, zlepšuje se tepelná pohoda a je tedy možné vytápět místnosti na nižší stupně Celsia při zachování příjemného pocitu tepla. Dalším efektem je vysoušení zdiva, kdy zdivo o vyšší teplotě předává vlhkost okolnímu vzduchu a tím se zlepšují jeho tepelně-izolační vlastnosti, a neplesniví.

 

DSCN9280s

Obrazy, které topí

(© IT Dům)

Produkty rakouské společnosti jsou prezentovány pod značkou Wellina s tím, že mají přinášet do domovů příjemnou tepelnou pohodu s minimálními provozními náklady a vysokou provozní spolehlivostí. Infratopení má být vhodné pro vytápění většiny staveb, obytných prostor, hal, wellnes center, infrasaun a dalších.

Dalšími pozitivy by měla být snadná instalace, udržování přirozené teplené pohody a vlhkosti vzduchu, minimální cirkulace vzduchu a vhodnost i pro alergiky. Infratopení může sloužit jako hlavní topný systém nebo jen jako jeho doplňek.

Konvenční způsoby vytápění s cirkulací vzduchu běžně způsobí rozdíl teploty mezi podlahou a stropem cca 5-10°C. Sálavé infrapanely WELLINA mají při vhodném umístění rovnoměrně prohřívat celý vytápěný prostor. Rozdíly teplot mezi podlahou a stropem dosahují cca 1°C a tedy na obyvatele nepůsobí chladné plochy stěn či podlah. Je dosaženo lepší tepelné pohody při nižší teplotě v místnosti.

 

DSCN9281s

Obrazy, které topí

(© IT Dům)

Infrapanely WELLINA splňují přísné podmínky pro udělení certifikátů RW TUV, IGEF, CE, ČSA. Certifikované řízení jakosti výroby infrapanelu zaručuje vysokou jakost, spolehlivost a bezpečnost. Regulace infrapanelu je řešena externím termostatem spínajícím přívod elektrické energie. S ohledem na vysokou životnost panelu není termostat jeho součástí. Panel neobsahuje žádné mechanické součásti snižující jeho provozní spolehlivost.

Celý topný systém s infrapanely WELLINA lze pořídit za relativně nízké náklady a má malé nároky na prostor. Obsahuje pouze topná tělesa, termostaty a přívody elektrické energie. Žádné další materiálové náklady nejsou potřeba. Nebudují se komíny, technické místnosti, rozvody vody ve zdech či podlahách, nekopou se přípojky plynu, neplatí se revize a opravy zařízení, nevyměňují se opotřebovaná oběhová čerpadla a ventily, topení lze odmontovat a použít v jiném prostoru a v neposlední řadě lze ušetřit na dekoraci. Infrapanely lze dodat s libovolným motivem či rámem a topení v interiéru "schovat" dle představ zákazníka.

 

DSCN9279s

Zrcadlo, které topí

(© IT Dům)

Infratopení WELLINA je obsluhováno prostorovými termostaty libovolného typu s odpovídající proudovou zatížitelností. Je možné použít od běžných mechanických přes digitální až po centrální počítačem řízené jednotky s GSM moduly. Infratopení WELLINA splňuje podmínky pro získání přímotopné sazby D45d - 20hodin nízký tarif (NT) a 4 hodiny vysoký tarif (VT). Oproti běžným tarifům je cena za NT cca poloviční a za tuto cenu 20 hodin denně běží celý topný systém a celá domácnost. Spoří se tedy nejen na vytápění, ale i na provozu domácnosti. Za rok lze takto u domácích spotřebičů ušetřit 30 až 40% nákladů na jejich provoz, uvádí český zástupce. 

Ty z měnších panelů se prodávaly dle ceníku na výstavě za cca 10.000 Kč, ty o středně veliké za cca 20.000 Kč.

 

DSCN9282s

Infrasloup

(© IT Dům)

Stránky dodavatele infratopení Wellina: www.bvtop.cz

Článek o výstavě na IT Dům: Tepelná čerpadla, solární panely, infratopení, klimatizace, rolety a vrata prakticky na výstavě Domov a teplo

AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
-1 #1 Lenicka1313 2011-08-28 14:08
Dobrý den. Rozhodně se jedná o něco, co mi neuvěřitelně ulehčilo život a v současnosti jsem opravdu ráda, že mohu tato topení využít všude, kde se dá. Za sebe jednoznačně doporučuji a pokud byste potřebovali nějak nasměrovat, zkuste se podívat třeba na http://www.tkf.cz/infrazarice Mají zde opravdu pěkný výběr a sama jsem zde mnohokrát nakupovala.