IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

ABB a Fortum připravují rozsáhlou chytrou síť pro projekt udržitelného města

Email Tisk PDF

09_45_illustrationsmABB, nadnárodní skupina v oblasti technologií pro energetiku a automatizaci, bude spolupracovat na společném vývojovém projektu se skandinávskou energetickou firmou Fortum na návrhu a instalaci rozsáhlé chytré sítě v novém obvodu města Stockholmu. Tento výzkumný a vývojový projekt otestuje koncept flexibilní energetické sítě s nízkými emisemi v oblasti Stockholm Royal Seaport; projekt je součástí širší iniciativy omezit do roku 2020 emise ve švédském hlavním městě o dvě třetiny.

Jedná se o jeden z 16 globálních projektů, které jsou podporovány z programu Clintonovy iniciativy na ochranu klimatu pro udržitelný městský růst se soustředěním na udržitelnou a efektivní výrobu energie, její přenos a distribuci. ABB a Fortum vypracují řadu řešení, která zajistí, že přebytečná energie vyprodukovaná z obnovitelných zdrojů v městském obvodu samotném (ze zdrojů jako jsou například střešní solární panely) bude moci být převáděna do elektrické sítě, elektrická zařízení budou moci elektřinu ze sítě odebírat nebo ji tam zpět posílat, elektřinu bude možné skladovat a bude zajištěna vyšší flexibilita a transparentnost v rozvodné síti, což umožní snížit spotřebu i emise. Nový městský obvod ve Stockholmu bude zahrnovat 10 000 obytných jednotek, 30 000 kanceláří a bude se zde nacházet i inovační centrum, jehož cílem bude prezentovat nejnovější technologie, které se zkouší a využívají.

„Co se týká rozsahu, jedná se o velký skok vpřed ve vývoji chytřejších a flexibilnějších městských sítí, které jsou schopny integrovat distribuované a obnovitelné zdroje energie a pomáhají realizovat vizi udržitelných měst,” uvedl Bazmi Husain, vedoucí iniciativy chytrých sítí v ABB. „Kromě vyhledávání energeticky účinných řešení, která pomáhají reagovat na klimatické změny, je nutné, aby tyto nově vyvíjené sítě umožňovaly i aktivnější účast spotřebitelů energie ” říká Per Langer, generální ředitel Fortum Sweden. Nový vývoj je nedílnou součástí úsilí města Stockholm o snížení emisí CO2 do roku 2020 a snahy, aby do roku 2030 fosilní paliva z obvodu Royal Seaport zcela zmizela.

Dosažení těchto ambiciózních environmentálních cílů může napomoci právě lokální výroba energie a pružnější a lépe reagující elektrická síť, uvedla česká pobočka ABB minulý týden ve tiskové zprávě. Tyto sítě mají rovněž přispět ke splnění celostátního cíle dále zvýšit využívání energie z obnovitelných zdrojů. ABB má představu chytré sítě založené na celooborových standardech, přičemž tato síť bude podporovat stabilní, zabezpečený, efektivní a ekologicky udržitelný energetický systém. Rovněž umožní využití systémů, které řídí odezvu na zákaznickou poptávku a které umožňují místním výrobcům a spotřebitelům, aby komunikovali s provozovatelem sítě a trhem energie a aby snižovali zátěže ve špičce a zvyšovali efektivitu.

Společnost Fortum se soustřeďuje na skandinávské země, Rusko a Pobaltí, kde provozuje a spravuje elektrárny a kde vyrábí, distribuuje a prodává elektřinu a teplo. Společnost také distribuuje elektřinu a teplo ve Stockholmu. ABB (www.abb.com) je přední světovou firmou působící v oblasti energetiky a automatizace. Umožňujeme zákazníkům ze sféry průmyslu a výroby a distribuce energií zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu jejich činností na životní prostředí. ABB má kolem 120 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích světa.

Zdroj: www.ABB.cz

 

09_45_illustrationst

Ilustrace projektu

(www.ABB.cz)

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Dvě novinky z veletrhu: Lampa a křeslo XXL

artemide-lampa-smTip na dvě novinky, které mají v názvu XXL, nabídneme v dnešním článku z programu nadcházejícího veletrhu bydlení FOR HABITAT 2010 v Praze Letňanech. Jednou z nich je svítidlo TOLOMEO XXL z dílny firmy Artemide patřící celosvětově mezi absolutní špičku. Zde italští designeři zvětšili stolní lampu do obří velikosti.