IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Solární desetiboj v centru Washington DC: 20 projektů solárních domů

Email Tisk PDF

photo_daily1009_9smV centru amerického hlavního města na pěší zóně mezi parlamentem a washingtonským monumentem vyrostlo za poslední dva týdny městečko 20 nejmodernějších pasivních domů v soutěži Solární desetiboj (Solar Decathlon), kterou již počtvrté vypsalo americké ministerstvo energetiky. Vítězem mezinárodní soutěže pro vysokoškolské týmy byl v pátek 16. října 2009 vyhlášen dům studentů z německé univerzity v Darmstadtu. Své supermoderní domy stavěli především studenti univerzit z USA, ale také z Kanady a kromě evropského Německa ještě ze Španělska.

photo_daily1009_9st

Solar Decathlon 2009 na prostranství před americkým kapitolem, Washington DC
(Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Cílem soutěže bylo navrhnout, postavit a zprovoznit nejatraktivnější a nejúspornější dům využívající sluneční energii. Projekty se hodnotily podle deseti kritérií z oblasti architektury, technologií i konkurenceschopnosti na trhu a vhodnosti pro příjemný život, proto destiboj. A hlavním smyslem je prezentovat nejmodernější možnosti bydlení nejširší světové veřejnosti a umožnit budoucím architektům a inženýrům rozvíjet své vize.

 

photo_daily1013_2st

Solar Decathlon 2009, Washington DC
(Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Každý ročník soutěže trvá dva roky, po které 20 předvybraných univerzitních týmů pracuje na svých projektech. Každý tým obdrží 100.000 USD a další peníze si musí sehnat od sponzorů. Předcházející desetiboje se konaly v letech 2002, 2005 a 2007. Technická univerzita v Darmstadtu (Technische Universität Darmstadt) vyhrála letos již podruhé, před tím zvítězila v roce 2007. Druhý byl tým z Illinois (University of Illinois at Urbana-Champaign), třetí tým z Kalifornie (Santa Clara University, California College of the Arts).

 

photo_daily1018_9832st

Vítězný dům německého týmu univerzity v Darmstadt
(Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Po soutěži jsou domy nabídnuty k prodeji. Některé z nich si přeberou technologičtí sponzoři nebo dodavatelé pro prezentační účely, jiné skončí v univerzitách k dalšímu studiu.

Letos bylo v týmech přes 800 studentů. Týmy jsou vybírány z přihlášek, které uchazeči zaslali výboru odborníků. Vybrané týmy pak téměř dva roky navrhují dle definovaných parametrů své domy. V soutěži se klade důraz na energetické systémy pro udržení vnitřní teploty, úsporné vyřešení osvětlení a dalších domácích spotřebičů. Domy čerpají energii z fotovoltaických článků a také solárními termočlánky ohřívají užitkovou vodu a vodu na topení.

 

photo_daily1012_125st

Dům týmu univerzity z Kalifornie, který skončil na třetím místě
(Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Domy jsou vyrobeny z běžně dostupných materiálů včetně dřeva, izolace, úsporných žárovek a spotřebičů. Některé týmy používají prefabrikované modulární komponenty. Vše jen poháněno prefabrikovanými fotovoltaickými panely a v řadě případů vyhříváno solárními termálními panely. "Mnozí studenti využívají ekologické materiály, strukturované izolační panely, moderní systémy na řízení energií, podlahové vytápění, a zachycování dešťové vody pro zavlažování," uvedli organizátoři z amerického ministerstva energetiky (United States Department of Energy (DOE). Letos byla mezi hodnocené parametry zařazena také zábava jako jsou multimédia a podobně.

 

photo_daily1009_7st

V soutěži jde hodně i o interiér domu a praktické užití v normálním životě pro běžné lidi. Tento je od týmu z univerzity Penn State, Pennsylvania, USA. Na obrázku je vidět zelená zeď k pěstování koření a bylinek do kuchyně.
(Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Domy vystavené na prostranství před americkým kapitolem se těší velké pozornosti veřejnosti, letos akci navštívilo přes 200.000 lidí. O akci referují také přední světová média jako CNN, USA Today, Hlas Ameriky a další. Navštěvují ji rovněž význačné osobnosti. Španělský tým přišla např. podpořit princezna Kristýna Španělská.

Na následujícíh fotografiích a hlavně videích se můžete inspirovat a dozvědět mnohé detaily z jednotlivých řešení. Níže jsou rovněž odkazy k dalšímu studiu a kontakty na organizátory a tvůrce.

Solar Decathlon 2009 (video o vítězném domě německého týmu z univerzity v Darmstadt):

Solar Decathlon 2009 (souhrnné video o celé akci):

 

Solar Decathlon 2009 (klikněte na fotku a otevře se vám fotogalerie s většími náhledy):

Seznam fotografií:

1. Solar Decathlon na prostranství před americkým kapitolem, Washington DC. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

2. Solar Decathlon na prostranství mezi americkým kapitolem a monumentem, Washington DC. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

3. Solar Decathlon 2009, Washington DC. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

4. Solar Decathlon 2009, vítězný dům německého týmu univerzity v Darmstadt. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

5. Solar Decathlon 2009, dům týmu univerzity z Illinois, který skončil druhý. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

6. Solar Decathlon 2009, dům týmu univerzity z Kalifornie, který skončil na třetím místě. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

7. Solar Decathlon 2009, dům týmu Cornell University ze státu New York, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

8. Solar Decathlon 2009, interiér domu týmu z univerzity Penn State, Pennsylvania, USA. Na obrázku je vidět zelená zeď k pěstování koření a bylinek do kuchyně. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

9. Solar Decathlon 2009, automatické vnější žaluzie a sklo vyplněné kryptonem pomáhá izolovat dům týmu z Kanady. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

10. Solar Decathlon 2009, fronta zájemců o prohlídku domu týmu z Kanady (University of Waterloo, Ryerson University, Simon Fraser University). (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

11. Solar Decathlon 2009, energeticky úsporné osvětlení exteriéru domu studentů z univerzity Virginia Tech, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

12. Solar Decathlon 2009, pohled do technické místnosti domu studentů z univerzity Virginia Tech, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

13. Solar Decathlon 2009, domu studentů z University of Louisiana v Lafayette, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

14. Solar Decathlon 2009, dům studentů ze Španělska (Universidad Politécnica de Madrid) nasvětlený v během podsoutěže o nejhezčí světelný design (Lighting Design contest). (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

15. Solar Decathlon 2009, interiér domu studentů z Ohio State University, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

16. Solar Decathlon 2009, dům studentů z University of Minnesota, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

17. Solar Decathlon 2009, princezna Krystýna Španělská na návštěvě domu studentů ze Španělska (Universidad Politécnica de Madrid). (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

18. Solar Decathlon 2009, dům studentů z Universidad de Puerto Rico, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

19. Solar Decathlon 2009, interiér domu studentů z Universidad de Puerto Rico, USA. Na obrázku je houpací síť poskytující tropický dojem z víceúčelového prostoru domu. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

20. Solar Decathlon 2009, noční exteriér domu studentů z týmu z Kanady (University of Waterloo, Ryerson University, Simon Fraser University). (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

21. Solar Decathlon 2009, kromě estetického záměru zelená zeď pomůže zastiňovat dům týmu studentů z Texasu, USA (Rice University). (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

22. Solar Decathlon 2009, panely pro pasivní ohřev vody jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví v domě studentů z University of Arizona, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

23. Solar Decathlon 2009, noční dojem z domu studentů z University of Wisconsin-Milwaukee, Wisconsin, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

24. Solar Decathlon 2009, interiér domu studentů z Ohio State University, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

25. Solar Decathlon 2009, kolektor dešťové vody v praxi, dům týmu z University of Wisconsin-Milwaukee, Wisconsin, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

26. Solar Decathlon 2009, návštěvníci si prohlížejí interiér domu týmu z University of Arizona, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

27. Solar Decathlon 2009, kuchyňská linka s kredencí na nádobí pro hendykepované uživatele v interiéru domu týmu z University of Kentucky, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

28. Solar Decathlon 2009, interiér domu studentů z univerzity Virginia Tech, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

29. Solar Decathlon 2009, studenti demonstrují mobilní zeď s integrovaným lůžkem v interiéru domu studentů z Universidad de Puerto Rico, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

30. Solar Decathlon 2009, energeticka úsporná pračka se sušičkou v interiéru domu studentů z Iowa State University, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

31. Solar Decathlon 2009, skryté lůžko splňující požadavky pro hendykepované bydlící v interiéru domu studentů z Iowa State University, USA. (Foto: Stefano Paltera/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

32. Solar Decathlon 2009, druhý den akce ve Washingtonu, výstavba v plném proudu. (Foto: Angel Borrego Cubero/U.S. Department of Energy Solar Decathlon).

 

Zdroj (media kit) a další podrobnosti:

www.solardecathlon.org

www.cnn.com

www.usatoday.com

Voice of America


AddThis Social Bookmark Button
 

Komentáře  

 
0 #13 car title loan 2015-04-12 08:14
car title loan: http://guide.ellada-online.gr/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=9072 loans
bad credit can be found in secured form. Find a certified lender who abides by the
rules and regulations set forth from the state.
 
 
0 #12 canada drugs online 2015-02-09 17:10
Hi there, just wanted to say, I enjoyed this article. It was
funny. Keep on posting!

Check out my blog - canada drugs
online: http://canadianmedstores.org/
 
 
0 #11 canada drugstore 2015-02-09 17:02
Yes! Finally something about canadian drugstore cialis.my website ... canada drugstore online: http://canadianmedstores.org/
 
 
0 #10 we-vibe 4 plus 2015-01-29 06:13
Thank you a bunch for sharing this with all of us you really know what you're speaking about!
Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =).
We will have a link alternate agreement among us
 
 
0 #9 Http://Www. 2014-12-24 23:25
You could definitely see your enthusiasm within the work you
write. The arena hopes for even more passionate writers such
as you who aren't afraid to say how they believe. All the time go after your heart.


My web page; Http://Www.Suteraskin.Com/Some-Updated-Road-Maps-For-Central-Criteria-In-Fat-Loss-Factor/: http://Www.suteraskin.com/some-updated-road-maps-for-central-criteria-in-fat-loss-factor/
 
 
0 #8 work from home 2014-11-04 01:35
Amazon offers complete critiques of most from its database - if you're listing a few in one particular go, this saves time.
 
 
0 #7 seo 2014-09-23 20:40
I am really impressed with үour writing skills аnd alѕo
wіth the layout on your blog. Iѕ thiѕ a paid theme or did yoս modify іt yoսrself?
Аnyway keeρ up the excellent quality writing, іt is rare tߋ see
a grеat blog liкe tɦis one theѕе days.

My blog :: seo: http://www.onlinenow.ro/cum-sa/
 
 
0 #6 Is Eat Stop Eat 2014-09-16 14:28
What's up there.... We have produced a amazing SEO service that'll rank any website page in practically any sector (regardless of whether it's a
competitive market for example like acai berry) to rank easily.
Bing and yahoo wouldn't identify as we employ individual ways to
avoid leaving a trace. Are you presently inquisitive to undertake
it with no charge?
 
 
0 #5 lottery results 9th 2014-09-11 02:19
We stumbled over here coming from a different
page and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward to checking out your web page for a second time.
 
 
0 #4 top eleven hack 2014-08-30 12:54
I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the good wrks guys I've you guys to my personal blogroll.