IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Cesta ke Sluneční škole: fotovoltaika pro himálajské děti

Email Tisk PDF

SkolaHimalajsmMožnost nakouknout do úplně jiného prostředí, kde jsou využity nejmodernější technologie jako fotovoltaika, se naskýtá u příležitosti v těchto dnech avízované premiéry nového dokumentárního filmu „Cesta ke Sluneční škole“. Film, který se promítá ve čtvrtek 12. listopadu 2009 v pražském kině Světozor, je o tom, jak Češi postavili ve vysoké nadmořské výšce v indických Himálajích školu pro tamní děti.

 

Autorem projektu školy je Ing. Jan Tilinger, který s ním začal ve své doktorské disertační práci na ČVUT. Pro realizaci založil Občanské sdružení Surya, které za pomoci mezinárodní skupiny dobrovolníků a financí ze sponzorských darů pomohlo budovu postavit během dvou let. Jde o energeticky úspornou školu v nadmořské výšce 4 200 metrů ve vesnici Kargyak na severu Indie. Budova školy byla slavnostně otevřena v září 2008.

Byla postavena převážně z místních ekologických materiálů, jako je kámen, dřevo a nepálené cihly. V maximální míře využívá sluneční záření a po značnou část roku je energeticky soběstačná. Pro osvětlení učebny a napájení počítačů je použit fotovoltaický systém.

V létě je škola vzdálena od nejbližší silnice minimálně 3 dny pěšky. V zimě je však cesta zasněžená a vesnici je možno opustit pouze po dobu jednoho měsíce, kdy je zamrzlá řeka. Je třeba absolvovat více jak týdenní pochod po této řece v mrazech, které mohou dosáhnout až – 40° C.
Unikátní stavební konstrukce umožnila, že škola funguje a má podle sdružení Surya standard výuky srovnatelný nejen s místními, ale v mnohém i evropskými školami.

Více viz:

www.suryaschool.org

www.cvut.cz

www.novinky.cz

 

SkolaHimalaj

© Surya, o.s. www.surya.cz

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Pozvánka na seminář Perspektivy bydlení II … člověk v chytrém domě: 21. listopadu 2012 Praha

LOGO_persp_bydleni-smV rámci konceptu tzv. inteligentního bydlení nabízí nepřeberně možností konkrétních provedení. Tak jako neexistují dva lidé se stejnými názory a nároky na ideální bydlení, neexistuje univerzální recept, jak chytrý dům či domácnost budovat, ani jednotná definice toho, co vše by měl v sobě chytrý dům zahrnovat, aby se mohl dnes tak populárním označením „smart“ honosit. Někteří budou klást důraz na úspory energií, jiní na důkladnost systému zabezpečení a ještě jiní na integraci multimediálních zařízení či spotřebičů.