IT Dům

magazín: Inteligentní dům

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

FOR ARCH 2009: ukázkové reprezentace inteligentních domů, IT novinky, úspory a nízkonákladové domy

Email Tisk PDF

1forarchSystémy předních výrobců a dodavatelů inteligentních domů patřily mezi nejmodernější exponáty veletrhu FOR ARCH, který dnes začal na výstavišti v Praze Letňanech. Veletrh se nesl na vlně zájmu o úspory energiíí - dotované sluneční elektrárny, nízkoenergetické, ale i nízkonákladové domy a hlavně program Státního fondu životního prostředí Zelená úsporám. K vidění bylo i několik více či méně horkých novinek.

 

S nabídkami svých řešení domácí automatizace byly na FORARCH značky ABB, SmartHouse, Elko EP (INELS), AV media, AMX, Gild, Gira, Schneider Electric a další.

Z úplných novinek zde byla mj. ukázka 3D displeje Dreamoc, který zobrazuje holografické video v kombinaci s reálným produktem. Určeno je to hlavně pro prezentace zboží v obchodech a podobně, ale lze použít i jako luxusní futuristický umělecký předmět v domácím interiéru. Dreamoc prezentovala firma Screenrental.

10-dream

 

Další novinkou byla audio technologie Audiospotlight, která šíří zvuk podobně jako paprsek světla a slyší ho jen ti, kteří stojí pouze v linii šíření. Jakmile stojíte o metr vedle, není nic slyšet. Zde se nabízejí různé možnosti využití v chytrých domech: třeba v jeho bezpečnostních systémech nebo v oblasti audiovizuálního pohodlí, zvuk slyší jen ti, pro které je určen a zaměřen.

11-audiospot

 

Z novinek zaujímaly pozornost v sekci FOR ELECTRO ještě světelné pásky Light Tape, které se mohou používat jako dekorace v interiérech a také jako noční osvětlení chodeb a podobně.

09-light-tape

 

Zajímavým designovým prvkem byly napínané stropní podhledy v nezvyklých tvarech firmy DPS design z Ostravy.

12-podhledy

 

Z nízkonákladových domů zde byla mj. prezentace montovaných domů  z panelů ze dřeva a polystyrénu systému K-Kontrol s novinkou - šedým grafitovým polystyrénem s lepšími izolačními vlastnostmi.

14-montovanedomy

 

A z nových nápadů vzbuzoval zájem systém prefabrikovaných moderních domů Cubespace, který si klient může nechat sestavit jako stavebnici lego a dovézt hotovou na svůj pozemek. A zde postavit na další novinku - šroubové základy, které místo betonových základů zajistí firma Krinner na velkých ocelových zemních vrutech, za jeden den. Celý dům a se základy lze tedy v případě potřeby snadno přestěhovat jinam.

15-cubespace

 

K výše zmíněným firmám, řešením a produktům bychom se rádi v budoucnu vrátili postupně v příštích článcích.

Podívejte se na dnešní reportážní snímky ve fotogalerii (klikněte na jeden z náhledových obrázku pro větší fotku):

(© IT Dům)

AddThis Social Bookmark Button
 

Newsflash

Zámek domovních dveří bez klíčů na otisk prstu

zamekotisk2smSamostatný zámek domovních dveří bez klíčů na otisk prstu na baterie byl jednou z novinek prezentovaných na letošním podzimním veletrhu FOR ARCH. Firma SUNCOM CZ s.r.o. z Rakovníka zde ukazovala první a jediný evropský zámek na otisk prstu, vhodný pro jakékoli evropské dveře. Unikátním by měla být právě možnost samostatné instalace zámku na jakékoli dveře bez nutnosti instalace dalšího systému domácí automatizace.